Situaci na trhu práce ovlivňuje rozjezd sezonních prací především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství či turistickém ruchu,” uvedla pověřená šéfka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

S příchodem teplejšího počasí budou zaměstnavatelé nabírat další pracovníky a nezaměstnanost se tak bude podle úřadu s největší pravděpodobností dál snižovat.

Zaměstnavatelé měli největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy.

Česká ekonomika se zjevně dostává do fáze, kdy o míře jejího dalšího růstu začne rozhodovat, jak se bude zaměstnavatelům dařit sehnat kvalitní pracovní sílu. Neboli bude rozhodovat pružnost pracovního trhu. Takový stav se projevuje také tlakem na vyšší růst mezd, což jsme zatím v Česku příliš neviděli,” říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nezaměstnanost klesá ve všech okresech

V březnu zaznamenalo meziměsíční pokles nezaměstnanosti všech 77 okresů. Nejvíce to bylo v okresech Jindřichův Hradec (o 10,3 procenta), Klatovy (o 10,2 procenta) a Chrudim (o 9,7 procenta).

Jedinou vadou na kráse zůstává regionálně nerovnoměrný vývoj, který znamená, že se vytvářejí pracovní místa převážně v průmyslových zónách, a příliš nesnižují nezaměstnanost v problémových okresech na severu Čech a na severu Moravy,” upozorňuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Z regionů zůstává nejvyšší nezaměstnanost v Ústeckém kraji, a to 10,4 procenta. Nejmenší podíl lidí bez práce je tradičně v Praze.

 

3356779--nezamestnanost-v-regionech-ceske-republiky-brezen-2015--1-610x370p0

Nezaměstnanost v okresech České republiky – březen 2015

 

Pokud jde o jednotlivé okresy, nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v Praze-východ, kde činila 3,2 procenta. Na druhém místě byly shodně Rychnovsko a Mladoboleslavsko s 4,1 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti, téměř 13 procent, vykázalo opět Bruntálsko a Mostecko.

Téměř beze změny zůstaly v březnu meziročně spotřebitelské ceny. Inflace činila podle statistického úřadu 0,2 procenta. Zdražily především tabákové výrobky, alkohol a náklady na bydlení.

Klesají ceny potravin a elektroniky. Na druhé straně jsme v posledním měsíci viděli mírné zdražení pohonných hmot. Celkově očekáváme, že takto nízká inflace zůstane i v dalších měsících,” předpokládá analytik ČSOB Petr Dufek.

Česká národní banka by podle něj mohla být s vývojem inflace velmi spokojena. „Inflace je dokonce mírně vyšší než předpokládala její prognóza, proto nečekáme žádnou zásadní reakci ČNB,” dodal Dufek.

 

Více o vývoji nezaměstnanosti v březnu se dočtete zde.

 

Co podle Vás stojí za poklesem nezaměstnanosti?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-