Jako jednu z firem, která hromadné propouštění chystá, jmenovala Maláčová společnost AGC Automotive Czech. Dodavatel skel pro automobilky po celé Evropě zaměstnává v Chudeřicích na Teplicku asi 2400 lidí.

“Očekáváme, že restrukturalizace výroby ovlivní i zaměstnanost, a to maximálně v řádu stovek pracovníků do konce tohoto roku,” potvrdil HN Martin Jonáš, mediální zástupce AGC Automotive Czech. Podnik je součástí japonské skupiny AGC, která je největším světovým výrobcem plochého skla pro autoprůmysl.

Přímo v Chudeřicích se každoročně vyrobí přes 30 milionů kusů autoskel. Tržby podniku, které se v lepších časech pohybují kolem šesti miliard korun, zasáhl výrazný pokles zakázek od automobilek z celé Evropy, včetně mladoboleslavské Škody Auto. Podle výhledu AGC bude tento výpadek v objednávkách trvat přes postupné obnovování výroby několik příštích měsíců. Pokud se situace změní, je firma podle Jonáše připravená počet propuštěných zaměstnanců do konce roku snížit.

Podle Sdružení automobilového průmyslu momentálně většina tuzemských automobilek a jejich subdodavatelů vyrábí na třetinový, maximálně dvoutřetinový výkon. “Produkce se bude v následujících měsících zřejmě ještě značně hýbat. Zprávy o hromadném propouštění v automobilovém průmyslu však v tuto chvíli nemáme,” uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Naopak až tisíc lidí má podle ministryně Maláčové v příštím čtvrtletí skončit ve společnosti Sokolovská uhelná, která je největším dodavatelem elektřiny a tepla na Karlovarsku. Firma, jež zápasí s vysokou cenou emisních povolenek, však měla problémy už před epidemií koronaviru a propouštění oznámila již dříve. Minulý týden rozhodl o uzavření pekárny Delta v Brně a propuštění 160 lidí také koncern Agrofert.

Podle šetření Hospodářské komory mezi téměř 800 jejími členy, jež proběhlo ve druhé polovině dubna, zatím více než polovina českých firem nepropouštěla ani tento krok neplánovala. Propouštění nejvíce postihne restaurační služby, kde se netýká jen necelé třetiny oslovených firem, nejméně bolestivá je situace ve stavebnictví. Většina oslovených firem, které už se rozhodly stavy snížit, propustí až pětinu lidí.

“Příští týdny ukážou, do jaké míry může počet nezaměstnaných narůst. Největší přelom očekáváme na konci měsíce května a na začátku června,” uvedla ministryně práce Maláčová. Její ministerstvo v podkladech k programu Antivirus, který podnikům přispívá na část mezd, aby nerušily pracovní místa, očekává zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi až o pět procentních bodů.

Ministerstvo spočítalo, že při takovém nárůstu by státní rozpočet během půl roku přišel na daních, odvodech a vyplacených podporách o 44 miliard korun.

Podle Tomáše Ervína Dombrovského, analytika společnosti LMC, která provozuje portály Práce.cz a Jobs.cz, je nejistota na pracovním trhu dobře vidět na nabízeném počtu stálých pracovních míst − nabídka poklesla o více než polovinu. “Hodně lidí se navíc na úřady práce ještě nenahlásilo, protože jsou ve výpovědní lhůtě nebo mají odstupné,” dodal Dombrovský.

Výrazný pokles příjmů kvůli koronaviru podle průzkumu LMC mezi několika tisíci lidmi zatím postihl hlavně živnostníky (včetně těch v takzvaném švarcsystému) a lidi pracující na dohodu ve službách, v maloobchodě a v uměleckých profesích. Mnohem více také musí podle Dombrovského propouštět firmy s českými vlastníky.

Podrobnější čísla o nezaměstnanosti za duben zveřejní úřady práce až ve čtvrtek. Nyní evidují 254 tisíc nezaměstnaných. Za duben jich přibylo 53 tisíc, což znamená nárůst nezaměstnanosti na 3,4 procenta.

Ministerstvo práce zároveň chystá rozšíření kurzarbeitu, který by mohl zahrnout i odpuštění části sociálních odvodů firem. Výše částky se podle Jany Maláčové může počítat úměrně k meziročnímu poklesu tržeb za leden až březen.

Podle Maláčové jsou ve hře dvě verze − s poklesem tržeb o 15 procent, nebo o 30 procent. Úměrně tomu by klesly i platby za pojištění. “V ideálním případě by si firmy, pokud splní kritéria, mohly rovnou odpustit určitou část odvodů,” uvedla Maláčová.

Zdroj: www.ihned.cz