Volných pracovních míst je v polovině roku 2018 více než 300 tisíc, tedy o desítky tisíc víc než nezaměstnaných.

Také toto číslo se meziročně, ale i ve srovnání s květnem 2018 zvýšilo. V Evropě je uvedený poměr mezi volnými místy a lidmi bez práce naprosto unikátní. Aktuální výsledky zveřejnil ve třetím červencovém týdnu Úřad práce ČR.

„Míra nezaměstnanosti dosahuje tak nízkých hodnot, že se stává kritickou pro růst ekonomiky i obchodní plány jednotlivých firem,“ říkala loni v červenci analytička společnosti PwC Andrea Linhartová Palánová. Ve stejném duchu se vyjadřoval i vedoucí ekonom UniCredit Bank Martin Sobíšek: „Současná úroveň nezaměstnanosti se čím dál víc stává ekonomickou nevýhodou. Volná pracovní síla není a v dohledné době nebude. Podniky se zdráhají propouštět, i když pro své zaměstnance momentálně nemají dostatek práce.

Tehdy však byly bez práce čtyři procenta ekonomicky aktivních Čechů. Dnes je jich 2,9 procenta a Česká republika se pyšní nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii.

Za pokles mohou i sezonní práce

„Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech a trh práce ovlivňují též sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví či lázeňství,“ shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly na konci června okresy Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec (1,1 %), Praha-východ (1,2 %), Písek (1,3 %), Pelhřimov, Plzeň-jih, Prachatice a Jičín (shodně 1,4 %) a Benešov (1,5 %). V Praze jsou bez práce zhruba dvě procenta lidí.

Nejvíce nezaměstnaných hlásí tradičně okresy Karviná (7,1 %), Most (6,4 %), Ostrava-město (5,8 %) a Ústí nad Labem (5,4 %), Podíl nezaměstnaných žen zůstal na 3,2 %, mužů bez práce je 2,7 %.

Podle Martina Sobíška se už ale trvalý pokles nezaměstnanosti zastavil: „Podíl nezaměstnaných trvale nezůstane pod hranicí 3%. Již v červenci se nad tuto hranicí vrátí, a to v důsledku sezónních faktorů. Poté čekáme kolísání míry nezaměstnanosti bez tendence k dalšímu snižování. Zatímco na začátku roku dosahovalo meziroční snížení počtu nezaměstnaných 100 tisíc, koncem letoška toto odhadujeme jen na 25 tisíc,“ domnívá se analytik UniCredit Bank.

České hospodářství má ale stále zásadní problém, říká Sobíšek. „Přehřátý trh práce se stal největší brzdou české ekonomiky. Na přírůstek pracovních sil letos nelze spoléhat, na rozdíl od několika minulých let, jako na růstový faktor ekonomiky. Nedostatek pracovních sil již pociťují nejen výrobní podniky, ale rozlévá se prakticky do všech odvětví a do většiny regionů. Dovoz pracovní síly ze zahraničí může být v uvedené situaci jen slabou náplastí,“ doplňuje anaytik.

Podrobnější čísla najdete na stránkách Úřadu práce ČR.

Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz 

-lhe-