Reakce firem i škol je ale k tomuto návrhu jednoznačná – vypuštění povinnosti učit se druhý cizí jazyk, což by se dotklo třeba němčiny, či francouzštiny, může vážně ohrozit plán posilování českého exportu právě proto, že se lidé hůře domluví.

Nápad NERVu se ale líbí i ministru školství Josefu Dobešovi (VV). Vládní experti tvrdí, že českým dětem prý stačí, když se naučí mluvit anglicky a místo druhého jazyka se raději budou věnovat jiným oblastem, ve kterých zaostávají. Druhý jazyk by byl už jen dobrovolný.

Firmy ale takový záměr kritizují, nejčastěji s poukazem na to, že ovládání jen angličtiny nemusí zdaleka stačit. Proti návrhu expertů z NERVu vystoupil i Svaz průmyslu a dopravy. “Vzhledem k tomu, že vyvážíme hlavně do EU a nejvýznamnějším obchodním partnerem řady českých firem je Německo, bylo by nerozumné soustředit se jen na angličtinu. Jazykové schopnosti studentů je třeba rozvíjet, ne omezovat,” citovaly Hospodářské noviny šéfa vnějších vztahů Škody Auto Radka Špicara.

Údiv nad plánem zrušit povinnost učit se i druhý cizí jazyk vyjadřují nejen základní školy, které výuku druhého cizího jazyka zavádějí od osmé třídy, ale i gymnázia. Podle mínění učitelů je povinná výuka druhého cizího jazyka na druhém stupni škol zkrátka nutností, nikoli dobrovolností. Jozef Dobeš ale veřejnost uklidnil prohlášením, že návrh NERVu prosazovat na vládě nebude, neboť prý není na pořadu dne.

 

pda