Zaměstnavatelé budou v prvním čtvrtletí mírně zvyšovat počet zaměstnanců. Nabírat chce šest procent firem, naopak propouštět hodlá pět procent podniků, vyplývá ze studie Manpower Index trhu práce. Jde o nejoptimističtější první čtvrtletí od roku 2008. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami.

Celkem 88 procent firem nyní nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak má pro následující čtvrtletí hodnotu plus jedna. Pro předchozí čtvrtletí plánovalo pracovníky propouštět pět procent firem, nabírat tři procenta.

První čtvrtletí je nejhorší období v zaměstnanosti, když dochází v mnoha odvětvích k sezonnímu poklesu. Čistý index trhu práce je nejsilnější první čtvrtletí v historii průzkumu od roku 2008. To lze považovat za znamení obnovy důvěry zaměstnavatelů,” komentovala výsledky průzkumu generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejoptimističtější náborové plány s čistým indexem trhu plus 11 procentních bodů, následováni středními společnostmi s plus osmi. Stabilní nábor pracovních sil s indexem nula očekávají zaměstnavatelé v mikropodnicích. Mírný pokles minus tři čekají malé podniky.

Nejsilnější index z jednotlivých odvětví předpovídá státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s plus devíti body. Příznivé náborové prostředí mohou očekávat uchazeči o práci také v zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu s plus šesti a zpracovatelský průmysl s plus třemi. Největší pokles počtu pracovních sil očekává těžba nerostných surovin s minus osmi.

Z regionů předpovídá nejsilnější čistý index trhu práce se třemi procenty Praha. Na Moravě index dosáhl hodnoty plus dva a v Čechách minus procentní bod.

Z globálního hlediska zaměstnavatelé ve 38 ze 42 sledovaných zemí a oblastí očekávají růst počtu pracovních sil. Proti poslednímu čtvrtletí 2014 se index zvýšil ve 22 zemích a snížil ve 12. Meziročně posílil index ve 24 zemích a oslabil ve 13. Nejsilnější náborové prostředí hlásí opět zaměstnavatelé v Indii, Tchaj-wanu a na Novém Zélandu. Nejslabší a jediné negativní očekávají ve Finsku, Itálii, Nizozemsku a Švýcarsku.

 

Domníváte se, že budou firmy v příštím roce opravdu nabírat?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-