Nejvyšší soud tak rozhodl v případě sporu mezi účetní a firmou z jihočeského Písku. Pokud totiž lidé na nemocenské nepracují, nemohou dostat výpověď za to, že špatně plní svoje pracovní povinnosti.

„Zaměstnanec, který v době, kdy byl lékařem uznán dočasně práce neschopným, nevykonává práce dohodnuté v pracovní smlouvě, se nedopouští porušení povinnosti,” citoval deník Aktuálně.cz z rozhodnutí soudu. Soudci posuzovali už čtyři roky trvající spor ohledně výpovědi pro bývalou účetní jihočeské firmy. Majitelé nebyli spokojení s tím, jak žena pracuje a jak vede údaje o účetnictví. A za závažné porušení povinností se jí rozhodli dát výpověď.

Jenže vedle špatného vedení účetnictví uvedli jako důvod pro výpověď také to, že žena v době, kdy byla uznána nemocnou a měla se léčit, šla na pracovní pohovor do jiné firmy. Navíc kvůli nemoci neodvedla platby za silniční daň a některým zaměstnancům neposlala mzdu.

Spor skončil až u Nejvyššího soudu, který část námitek týkajících se špatně vedeného účetnictví uznal a nařídil nové projednání případu. Senát soudu vedený soudcem Zdeňkem Novotným ale zároveň jasně rozhodl, že hledání práce v době nemoci důvodem pro výpověď být nemůže. Podle zjištění Aktuálně.cz soudci vycházeli z toho, že podle lékařem stanoveného léčebného režimu nemusela žena kvůli nemoci ležet a měla povolené vycházky. Kvůli nemoci sice včas neodeslala některé platby a zároveň se zúčastnila pohovoru kvůli novému zaměstnání, v tomto počínání ale podle Nejvyššího soudu není možné spatřovat porušení povinnosti zaměstnance.

V době nemoci není podle soudců zaměstnanec povinen vykonávat práci podle pracovní smlouvy. A ani snaha získat nové zaměstnání v době nemoci není porušením zákona. „Byť by se takové počínání mohlo ve vztahu k zaměstnavateli jevit jako ne zcela seriózní, nezakládá důvod pro rozvázání pracovního poměru výpovědí,” rozhodli soudci.

-pda-

Co si myslíte o rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně toho, že zaměstnavatel nemůže dát výpověď zaměstnanci, kvůli tomu, že si hledal v době nemocenské nové místo?

Diskutujte pod tímto článkem.