Napsal to server Novinky.cz.

Zvýšený zájem měli uchazeči také o kvalifikační zkoušku na detektivního koncipienta (199 realizovaných zkoušek) a třetí nejvyhledávanější zkouška je spojena s kvalifikací příprava teplých pokrmů (216 zkoušek).

„Velmi nás těší vzrůstající zájem o kvalifikační zkoušky. Zatímco v roce 2011 se ke zkouškám přihlásilo 25 086 uchazečů, v loňském roce jich bylo již o téměř 70 % více. Neustále pracujeme na rozšíření nabídky profesí, z nichž lze profesní zkoušku složit a získat celostátně platné osvědčení. Zaměřujeme se především na profese, které jsou na trhu práce žádané,” říká hlavní manažer projektu NSK2 Ivo Jupa.

Studie věnující se vývoji pracovního trhu předvídají, že v budoucnu budou chybět zejména pracovníci z oblasti zdravotnictví a ošetřovatelských služeb. Nedostatkoví mohou být i specialisté ve vzdělávání.

„Dlouhodobě vysoký je zájem o pracovníky z technické sféry, naopak absolventi frekventovaných ekonomických oborů mají stále problémy s uplatněním na trhu práce, a to především mimo velká města,” říká analytik Národního vzdělávacího fondu Jiří Braňka.

Projekt Národní soustava kvalifikací nabízí zájemcům možnost získat kvalifikaci, aniž by se museli vracet do školních lavic nebo absolvovat specializovaný kurz. Pokud uchazeči úspěšně vykonají kvalifikační zkoušku, obdrží celostátně uznávaný certifikát.

„V dnešní době už neplatí, že škola je jedinou cestou, která člověka připraví na budoucí zaměstnání. Větší důraz je aktuálně kladen na prokazatelně praktické dovednosti, ať už je člověk získal praxí, nebo v rámci kvalifikačního kurzu,” upozorňuje Ivo Jupa.

Máte nějaké zkušenosti s Národní soustavou kvalifikací?

Povězte nám o nich pod tímto článkem nebo na Facebooku.