Uvedl to server Zprávy.rozhlas.cz.

V sousedním Německu si lidé za hodinu vydělají v průměru 15 eur, v Rakousku 13. Nižší hodinovou mzdu než Česká republika má ještě osm členských států unie. Česko je tedy v dolní polovině tabulky.

Nejhůř jsou na tom Bulhaři a Rumuni, kteří mají příjem do dvou eur za hodinu. Eurostat uvádí takzvané mediány, které jsou přesnější než průměrná mzda, protože nezapočítávají extrémně nízké, ale hlavně vysoké platy, které situaci zkreslují.

Platy se často posuzují také podle kupní síly obyvatel. To je měřítko, které zohledňuje cenové rozdíly mezi státy. Jestliže je hodinová mzda oproti ČR více než pětinásobná, neznamená to, že si Dánové za svou mzdu koupí pětkrát víc zboží. Rozdíl je menší, díky nižším cenám si Češi koupí zhruba dvaapůlkrát méně.

V unijním žebříčku sestaveném podle kupní síly si Češi oproti předchozímu porovnání z roku 2006 polepšili, mohou si toho za své peníze nyní koupit víc. Přeskočili třeba Portugalsko, naopak se před ně ale dostalo Polsko. Ukazuje se tak, že za západní Evropou Česko v příjmech stále hodně zaostává a hned tak se to nezmění.

Nejvyšší platy v rámci Evropské unie dostávají lidé, kteří pracují ve financích, pojišťovnictví, informatice a energetice. Nejmenší odměny mají naopak pracovníci v odvětví těžby a dobývání a v ubytovacích a stravovacích službách.

Eurostat sbíral údaje v podnicích, které zaměstnávají více než deset osob, vynechal ale lidi, kteří pracují v zemědělství, lesnictví, obraně a veřejné správě.

Jste spokojeni s výší svého pracovního příjmu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.