Největším problémem českých firem, který ohrožuje jejich další růst, je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Firmy hledají nové pracovníky v cizině nebo o ně soupeří pomocí vyšších platů a výhod.

Více než třetina z celkem 171 středních a velkých firem v pravidelném průzkumu Svazu průmyslu a dopravy a ČNB, který mají HN k dispozici, čeká, že se problémy v budoucnu ještě zhorší. Minulý rok podniky uváděly jako hlavní překážku růstu vysokou cenu materiálů a surovin.

Firmám ztěžuje hledání nových lidí nízká nezaměstnanost − v únoru byla 6,1 procenta. Spolu s růstem ekonomiky to vytváří tlak na větší mzdy. Jen letos odbory žádají zvýšení platů o pět procent. Uspěly třeba v největší automobilce Škoda Auto, kde se mzdové tarify navýšily o 3,5 procenta. Při započítání dalších složek a bonusů to však může být až 11,2 procenta. Průměrná mzda v podniku je podle údajů automobilky 40 600 korun.

Stále více firem má problém nalézt potřebné pracovníky, často i za mzdy, které se pohybují nad průměrnými platy,” tvrdí Bohuslav Čížek, jenž ve svazu odpovídá za sekci hospodářské politiky.

Podle něj už některé podniky kvůli nedostatku lidí odmítají zakázky a uvažují o omezení investic do rozšíření výroby. Požadavky odborů na růst mezd nelze vždy splnit − většina firem si nemůže dovolit to, co největší česká automobilka. “Jeden dobrý rok trvalé živobytí nezajistí. A nechat se unést a začít bezhlavě přidávat by se mohlo snadno vymstít,” řekl.

Svaz se s odboráři shodne, že dlouhodobou cestou českého průmyslu jsou investice do výroby s vyšší přidanou hodnotou, která přinese lépe placená pracovní místa. Krátkodobě ale žádá otevření pracovního trhu − jako je například program na získání 500 kvalifikovaných lidí pro průmysl, který letos rozjelo ministerstvo průmyslu.

Dvěma třetinám firem chybí podle údajů svazu vysokoškoláci s technickým vzděláním, zhruba polovina potřebuje pracovníky s maturitou a třetina učně. Nedostatek technicky kvalifikovaných uchazečů potvrzuje například největší česká ocelárna ArcelorMittal, která zavádí oddělení automatizace. “V Česku jsme několik měsíců nedokázali nikoho najít, uspěli jsme až na Ukrajině,” uvedla její mluvčí Barbora Černá Dvořáková. Třinecké železárny nyní hledají slévače, obráběče kovů a hutníky. “Ročně je to tak 250 lidí,” řekla mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

Pro české firmy je těžké vyrovnat se i s generační výměnou, kdy do důchodu odcházejí zkušení pracovníci. Třinecké železárny to řeší vlastní odbornou školou, ArcelorMittal nabízí ročně zhruba padesátce absolventů speciální program. Noví lidé se například mohou dostat na praktická školení do zahraničních továren skupiny.

Nedostatek kvalifikovaných profesí se ale netýká jen strojírenství a velkých podniků. Dlouhodobě chybí lidé v textilním průmyslu. “Pouze” čtyři pracovníky k pletacím strojům shání výrobce sítí, firma Kv. Řezáč, aby naplnila druhou směnu. Podle majitelky Martiny Kyselkové její podnik přišel o flexibilitu v zakázkové výrobě, která byla dříve její hlavní předností. Firma zatím sice zakázky neodříká, kvůli posunování dodacích termínů ale řada zákazníků volí konkurenci.

Podobný problém má nábytkářský průmysl. “Jsme už v situaci, kdy na pozice čalouníků bereme vyučené kuchaře, které přeškolujeme a vychováváme si z nich odborné pracovníky pro náš obor,” řekl František Žůrek, který ve firmě Lena zaměstnává 50 lidí.

Které odvětví podle vás trpí největším nedostatkem kvalifikovaných pracovníků?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-