Průmysl táhne hospodářství celé země. „To, že se naší zemi daří, tak jak se jí daří, je z 90 procent zásluha průmyslu,“ ocenil všechny zúčastněné firmy Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy. „Je vinou vlády, že nepatříme mezi TOP 20 rozvinutých ekonomik světa,“ doplnil Hanák na setkání s podnikateli z Olomouckého a Zlínského kraje, které v Přerově hostil generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka.

Na nedávném Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR představil šest klíčových oblastí, kterým by se vláda měla věnovat, aby podpořila podnikání v Česku. Před 450členým publikem si je vyslechl také premiér Andrej Babiš. Svaz chce po vládě, aby omezila byrokracii, podpořila vzdělanost, vývoj a export, zrychlila výstavbu infrastruktury a také pokročila v digitalizaci.

upravená - hanák - moťka

Firmy z Olomouckého a Zlínského kraje trápí také aktuální vývoj na trhu práce a plánované vládní změny týkající se minimální mzdy či karenční doby.

„Odříkáme zakázky, protože nemáme lidi, abychom stíhali vyrábět. Proto nerozumíme krokům vlády, když v takové situaci plánuje zrušit karenční dobu,“ přiznal pochyby o vládních plánech Petr Novák, ředitel Koyo Bearings ČR.

Problém s nedostatkem zaměstnanců pociťuje také Siemens, odštěpný závod Elektromotory Mohelnice. Firma má dvě výzkumná centra, do kterých potřebuje vysokoškolsky vzdělané techniky. „Vývoj jsme sem přesunuli z Německa. Máme vysokou produktivitu práce, vysokou přidanou hodnotu. V Mohelnici zaměstnáváme 70 vývojářů, ve Frenštátu nyní 40, ale cílem je mít jich 100,“ popisuje Pavel Pěnička, ředitel společnosti.

upravená - skupina - 560

Nedostatek lidí není jedinou hrozbou, kterou firmy cítí. Tíží je byrokracie, chybí jim digitalizace a reagovat musí i na růst nákladů. „Digitalizace u nás nebude jednoduchá ani rychlá záležitost. Dává se nám za příklad Estonsko. To ale na digitalizaci začalo pracovat již v roce 2004, kdy zemi vedl premiér původně ze sektoru IT,“upozornil na rozdílnou situaci Jiří Konečný, jednatel firmy ELKO EP, s.r.o., a také spoluautor strategie Digitální Česko.

Prezident Hanák upozornil i na nutnost stále modernizovat a inovovat výrobu. Jen tak si podle něj firmy udrží svou ziskovost. „Ziskovost většiny firem stagnuje a já upozorňuji, že může začít klesat. Odrazí se v tom růst cen energií, růst mezd, posilování koruny i zvyšování úrokové sazby. Jsem ale optimista a věřím, že to také bude další impuls pro to, aby podnikatelé stále hledali nové a efektivnější cesty, jak uspět,“ dodal Hanák.

Zdroj: www.spcr.cz 

-lhe-