Jen málo viditelných výsledků přineslo jednání tripartity ve čtvrtek večer i přesto, že místo plánovaných dvou trvalo déle než tři hodiny. Podle premiéra Bohuslava Sobotky jsou vláda, odbory i zaměstnavatelé vedeni společnou snahou, aby rozpočet na příští rok maximálně podpořil hospodářský růst a zaměstnanost.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj vyjádřil zklamání z pocitu, že to byla spíš schůzka oznamovací. “Nenabyli jsme dojmu, že by byl prostor pro další změny v rozpočtu,” řekl. Za zaměstnavatele vyjádřil touhu po tom, aby priority hospodářské politiky byly zpracované do nějaké tabulky, kde by bylo možné sledovat, zda vláda plní cíle, které vyhlašuje spolu se sociálními partnery. Zmínil zejména digitalizaci, investice do infrastruktury a opatření na trhu práce.

Na něm podle zaměstnavatelů vzniká obrovský nepoměr, kde firmy za hospodářského růstu přímo hladově volají po pracovních silách, a na druhé straně je na úřadech práce hodně lidí i v regionech, kde jsou volná místa. Ministerstvo práce a sociálních věcí by proto mělo rychle přijít s nástroji, jak trh práce rozhýbat, a případně ulehčit získávání pracovníků ze zahraničí. “Zejména ze zemí, které jsou nám kulturně blízké,” uvedl Rafaj.

Vládě vyčetl, že v praxi popírá vlastní slova o podpoře aplikovaného výzkumu, kde se rozpočty rok od roku spíše snižují. V aplikovaném výzkumu přitom vidí nástroj, který rozhýbe hospodářský růst. A ve státním rozpočtu vidí možnosti dále šetřit místo toho, aby rostly položky za nákupy různých služeb. Podle zaměstnavatelů navíc státní rozpočet nedostatečně reaguje na situaci kolem uprchlické vlny, která si vyžádá náklady nejen u bezpečnostních složek, ale i při péči o uprchlíky, kteří v republice zůstanou.

Jednu z vládních iniciativ však Rafaj ocenil jako užitečnou, a to letošní opravy silnic druhé a třetí třídy, které by podle něj měly dále pokračovat.

Spokojenější byl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek, který u premiéra zaznamenal ochotu ještě jednat o zvýšení benefitů ve fondu kulturních a sociálních potřeb. Premiér Sobotka se poté snažil oba sociální partnery zklidnit konstatováním, že rozpočet je sice v pokročilé fázi, ale stále ještě není schválen.

Také slíbil vyzvat ministryni práce a sociálních věcí, aby vypracovala analýzu, která by “spárovala” volná místa s domácími uchazeči o práci, a teprve poté hledala rezervy v zahraničí. “V zemích, které jsou nám sociálně, kulturně a nábožensky blízké,” dodal Sobotka.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-