Podle představ premiéra by se zvedly nepřímé daně, například DPH až na 19 procent. MfD konstatuje, že by Nečas sáhl do peněženek lidí, aby uklidnil trhy a dal najevo, že se Česko nevydá řeckou cestou. To se však nelíbí nejen opozici, ale i partnerům vlády, kteří s ní projednávají obrysy ekonomických reforem.
„Schodky státní rozpočtu směrem k vyrovnaným rozpočtům budeme snižovat ještě razantněji, než je teď v konvergenčním plánu, prostě proto, abychom se vyhnuli jakékoliv úvaze, že bychom se mohli stát součástí nějakého dominového efektu, který by postupně do sebe nabíral další země,” citoval list výrok Nečase, který zazněl v nedělní diskuzi České televize Otázky Václava Moravce.
O případném zvyšování nepřímých daní je Nečas podle MfD v případě krizového vývoje v eurozóně ochoten diskutovat. Záleželo by na skutečných dopadech krize do české ekonomiky. „Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procentních bodů,” uvedl premiér jako možnost.
Na začátku června poslanci schválili zákon o postupném sjednocení DPH na 17,5 procenta v roce 2013. Od ledna příštího roku se spodní sazba, která platí třeba na potraviny, léky, veřejnou dopravu nebo knihy, zvedne na 14 procent. Podle lídra největší opoziční strany ČSSD Bohuslava Sobotky by se mělo jít spíše cestou progrese ve zdanění občanů a vyššího zdanění firem. „Zvyšování nepřímých daní, to musíme skutečně odmítnout jako sociální demokracie, protože není možné zase ten problém vlády přenést na výdaje středně- a nízkopříjmových domácností,” citovala MfD Sobotku.
-red-