Příští rok bychom chtěli rozjet první část projektu, mohlo by tak vzniknout sto míst. Dohromady jich ale plánujeme dvě stě,” upozornil Leon Jakimič, prezident firmy Lasvit. „V Novém Boru chceme v horizontu pěti let pokrývat padesát procent výroby, kterou nyní zajišťujeme pomocí subdodavatelů, a to ve vlastní továrně,” dodává Michal Hošek, viceprezident firmy.

Taková je současná vize firmy, která své výrobky z 96 procent vyváží do zahraničí. V novém závodě se chtějí zaměřit na výrobu, hutní zpracování a rafinaci skla. Práci ale najdou i technologové, a také podpůrné profese, jako jsou dělníci montáže, projektoví manažeři, či konstruktéři. Jakimič se proto neobává, že by nenašel dostatek pracovníků. „V kovovýrobě je naštěstí nabídka ještě slušná, horší je to v té sklářské technologii, chybí hlavně brusiči, foukači skla,” dodává. Stavbu centra vítá starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

„Je to vynikající zpráva, a hlavně pro město je to dobře i z toho důvodu, že v Novém Boru vždy byla a je technická inteligence, bývaly tu Závody průmyslové automatizace, a myslím, že lidí schopných v montovně pracovat se tu najde dostatek,” myslí si starosta. Zároveň je také rád, že nový závod se nebude úzce zaměřovat pouze na výrobu skla, ale nabídne právě spojení s kovoprůmyslem. „To nám obrovsky vyhovuje. Přílišná orientace jen na jeden obor nám pak v případě krize přináší velkou nezaměstnanost, například tady v Boru byla až patnáct procent. Pokud se bude výroba zaměřovat i na jiný než jen sklářský průmysl, tak je to jenom ku prospěchu,” dodal Jaromír Dvořák.

Vidíte ve sklářském průmyslu budoucnost?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-