Hlavním poselstvím pro veřejnost, které média nejčastěji citují je to, že peníze naspořené v novém důchodovém systému budou vždy předmětem dědictví. Drábek také odmítl některé spekulace politické opozice, která é uváděly, že náklady na penzijní reformu spolknou biliony korun ze státního rozpočtu. Podle něj i po zavedení všech nutných změn ve stávajících předpisech země, jako je třeba sjednocení daně z přidané hodnoty, stoupnou jen výdaje domácností maximálně o 3,1 procenta.

Penzijní reforma podle Drábka počítá s tím, že lidé do 35 let věku budou moci od roku 2013 dobrovolně převádět tři procentní body ze současných 28 procent superhrubé mzdy, které jdou na sociální pojištění, ze státního průběžného pilíře na individuální důchodové účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou ovšem je, že částku ve výši dvou procentních bodů přidají ze svého. Vyvedení peněz z průběžného systému podle tohoto scénáře spolkne zhruba 20 miliard ročně. A výpadek by měl pokrýt výnos ze sjednocené sazby DPH ve výši 20 procent, který počítá s částkou zhruba 58 miliard korun.

Ministr práce při prezentaci obrysů velké důchodové reformy uvedl, že výdaje domácností po zavedení všech změn v penzijním systému v pesimistickém scénáři mohou stoupnout o 3,1 procenta. Rodinám s dětmi bude ale nárůst výdajů kompenzován navýšením odpisů na dítě z daní, a to o 250 korun měsíčně. Drábek ale odmítl to, že by se příspěvky rodinám dále zvyšovaly. Patří prý k nejvyšším v Evropě. Součástí změn penzijní reformy je i ujištění, že naspořené peníze by lidé dostávali po odchodu do důchodu formou renty vyplácené buď doživotně, nebo po dobu 20 let.

-pda-