„Česká republika je zemí s nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii. Zároveň se v tuto chvíli zaměstnavatelům nedaří naplnit už více než 200 tisíc volných pracovních míst. Dovoz zahraniční pracovní síly je tak v tuhle chvílí tím jediným rychlým řešením, které může české ekonomice pomoci,“ míní viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Zaměstnavatelé mají největší zájem o specialisty ve strojírenství, elektrotechnice a v informačních technologiích. Uplatnění je ale mnohem širší. I výrobce masa a masných výrobků ve Valašském Meziříčí musí hledat zaměstnance za hranicemi. MP Krásno má z Mongolska třicet pět pracovníků, najali pro ně dokonce učitele češtiny.

V současnosti existují v Česku speciální programy na zaměstnávání lidí z Ukrajiny, Mongolska nebo Filipín. Ministerstvo práce tak chce řešit i podstav v sociálních službách. „Mám plánovanou cestu na Ukrajinu, aby byl zajištěn proces legalizace vstupu na pracovní trh právě pro pracovníky do sociálních služeb,“ přiblížila ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO).

Podnikatelé opakovaně kritizovali složité a zdlouhavé vyřizování povolení pro cizince. Dlouhé čekání na vyřízení vízových žádostí firmám proces zaměstnávání pracovníků ze zahraničí komplikovalo. Podle ministerstva zahraničí dlouhé čekání pramenilo hlavně z toho, že v některých státech je velký zájem o práci v České republice, a tento převis nová forma sama o sobě nevyřeší.

Jinak pak k tématu zahraničních pracovníků přistupují odbory. Chtějí hlavně bránit tomu, aby zaměstnavatelé brali cizince jen jako levnou pracovní sílu. „Aby docházelo k hloubkovým kontrolám, které odhalí ty, kteří se k nim nechovají slušně, neplatí jim stejnou mzdu za stejnou práci nebo je ubytovávají v ubytovnách po třech na jedné posteli a podobně,“ popsal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Vloni počet cizinců v Česku přesáhl 524 tisíc. Většina z nich má povolení k trvalému pobytu. Nejvíc je Ukrajinců – 118 tisíc. Druhých – Slováků – v Česku žije přes 111 tisíc, Vietnamců pak bezmála 60 tisíc a Rusů 36 tisíc. Vedle práce láká občany z jiných zemí do Česka i studium. Zdejší vysoké školy navštěvovalo v minulém akademickém roce skoro 44 tisíc cizinců, což je 14 procent všech vysokoškoláků.

Zdroj: www.e-sondy.cz

-lhe-