Úřady práce přitom v červnu registrovaly 44 032 volných pracovních míst a 540 473 nezaměstnaných, přesto však podle společnosti Manpower devět procent zaměstnavatelů nemůže obsadit volné pozice vhodnými kandidáty. Analýza nabídky a poptávky také potvrdila, že zaměstnavatelé často hledají jiné lidi než ty, kteří si aktivně hledají práci, ať se to týká oboru, vzdělání nebo typu úvazku.
Zájem o obchodníky meziročně vzrostl o 19 %. K mírnému navýšení pracovní inzerce došlo i v chemickém průmyslu (+6 %), státní správě (+2 %), stavebnictví (+2 %) nebo administrativě (+1 %).
Ve většině oborů však docházelo k meziročnímu poklesu zveřejněných pracovních nabídek. Nejvýrazněji ubylo nabídek v telekomunikacích (-73 %), farmacii (-56 %), bankovnictví (-29 %), managementu kvality (-24 %) a marketingu (-21 %).
Počet životopisů se naopak meziročně ve většině případů navýšil. Především potom v informačních technologiích (+34 %), kde však dochází k paradoxu, že zájemci nesplňují kritéria zaměstnavatelů a v jednom z nejvíce poptávaných oborů tak nenachází uplatnění.
Největší je pokles nabídek na plný úvazek. Zaměstnavatelé zveřejnili meziročně o 14 % méně nabídek na plný úvazek. Práce na dohody ubylo o devět procent, na živnost o osm procent a zkrácených úvazků o pět procent.
Hledali jste v letošním roce práci a pokud ano, s jakým výsledkem?
Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.