„Když jsme se to dozvěděli, tak jsme se zhrozili, protože máme zkušenost s bývalou plynárnou v Úžíně, kde docházelo k podobnému procesu. Tam se zplyňovalo uhlí a přidávaly se do toho také pneumatiky. Samozřejmě tady byl charakteristický zápach po celém údolí,“ říká chabařovický starosta Josef Kusebauch z SNK ED.

Podle Martina Prachaře z firmy, která chce provoz postavit, nejsou obavy na místě. Pneumatiky by se totiž nespalovaly, ale nechávaly rozložit ve velkém teple bez přístupu vzduchu. Z toho by vnikly tři složky, které by se daly dál použít:

„Tou jednou složkou, která nás zajímá energeticky, je plyn. Ten se jímá do zásobníku. Pak tam vzniká olejnatá složka, což je v uvozovkách lehký topný olej. A když celý proces končí a nádoba vychladne, tak tam zůstane sypký uhlíkový prach,“ vysvětluje Prachař.

Uhlíkový prach a olej by investor odvážel k dalšímu zpracování. Plyn by ale zůstával v podniku, kde by posloužil jako energie k další výrobě. „V té kogeneraci se spaluje plyn, je tam klasické dynamo, při spalování plynu běží motor a ten vyrábí elektrický proud,“ doplňuje.

S tím ale chabařovický starosta nesouhlasí. Má obavy z podle něj nestálého oleje a také z toho, že při hoření plynu by mohly vznikat škodlivé látky: „Problémem by byl jednak zápach, ale myslíme si, že by to byly i ty škodliviny ze spalování,“ poznamenává starosta.  

S tím Martin Prachař nesouhlasí. Plyn je prý podobný zemnímu plynu a neměl by životní prostředí zatížit.

Krajský úřad Ústeckého kraje společnosti, která chce provoz poblíž Chabařovic postavit, vrátil záměr zpátky k doplnění dokumentace: „My jsme tady od toho, abychom odborně posoudili jeho vliv na možné negativní dopady,“ uvádí krajský radní pro životní prostředí Arno Fišera z ČSSD.

Po doplnění všech náležitostí tak čeká záměr investora nové posuzování vlivu provozu na životní prostředí, při kterém se plánuje i diskuse s veřejností.

Co by podle vás přinesl nový podnik na zpracování pneumatik?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.