V prosinci nezaměstnanost dosahovala 7,5 procenta, dodal pro porovnání Úřad práce.

Analytici takový vývoj očekávali, stojí za ním zejména ukončování sezonních prací ve stavebnictví. V meziročním srovnání je nezaměstnanost stále výrazně nižší. Loni v lednu činila 8,6 procenta. Nyní je bez práce o 73 083 lidí méně než před rokem.

Situace na pracovním trhu odpovídala v lednu podle Kateřiny Sadílkové, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR, běžnému vývoji na začátku roku.

V lednu nezaměstnanost roste pravidelně. Na základě značného poklesu teplot došlo k výraznému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví. Výrazně vzrostl počet mužů, kteří se hlásili do evidence Úřadu práce, a také lidí, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody,” sdělila. Někde ovšem změna počasí přinesla naopak nárůst počtu pracovních míst, protože sněhová nadílka přispěla k rozjezdu turistického ruchu.

Dobré zprávy z trhu práce nejenže přešly ze starého roku do nového, ale ještě se zintenzivnily,” řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Lednový přírůstek počtu nezaměstnaných je nejnižší od roku 2007, pokud se nepočítá mimořádný výkyv z roku 2011. Meziroční snížení počtu nezaměstnaných o 73 tisíc bylo k vidění naposledy v roce 2008. Dobré zprávy se lednovými statistikami pravděpodobně nevyčerpaly. K poklesu podílu nezaměstnaných pod hranici sedmi procent dojde možná už v dubnu, dodal.

Dá se jednoznačně říct, že ekonomický růst, byť není nijak oslnivý, vytváří nová pracovní místa a zlepšuje tak situaci na trhu práce,” doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Tolik pracovních příležitostí tu bylo naposledy v roce 2009. Motorem zlepšování situace na trhu práce je podle něj jednoznačně zpracovatelský průmysl, který vytváří nejvíce pracovních míst.

Vzhledem k vývoji zakázek průmyslových podniků očekává, že nová místa budou vznikat i nadále. „Pozitivní vývoj vidíme i u stavebnictví, které po šestileté depresi získává stále více nových zakázek a brzy bude postrádat zaměstnance,” podotkl.

Nezaměstnanost klesla jen ve čtyřech regionech

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti však zaznamenaly pouze čtyři regiony, a to Trutnov, kde se nezaměstnanost snížila o 1,1 procenta, Mladá Boleslav (pokles o 0,7 procenta), Brno-město a Nový Jičín (shodně o 0,3 procenta).

Naopak nárůst evidoval pracovní úřad v 73 okresech. Největší byl na Jesenicku a to o 11,5 procenta. V krajském srovnání je na tom nejhůře opět Ústecký kraj s mírou nezaměstnanosti 10,9 procenta a na druhém místě s rovnými deseti procenty Moravskoslezský kraj. Nejnižší byla jako tradičně nezaměstnanost v Praze, kde je bez práce 5,1 procenta evidovaných.

Nejnižší byla v lednu nezaměstnanost jako obvykle v okrese Praha-východ, kde činila 3,4 procenta, a na druhém místě bylo Mladoboleslavsko s 4,4 procenta. Naopak nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět na Bruntálsku, kde dosáhla 13,6 procenta, a na Mostecku s 12,9 procenta. V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost podle úřadu práce dále mírně vzrůst. Na loňské hodnoty se ale s největší pravděpodobností nedostane, a s rozjezdem jarních sezónních prací pak zase začne klesat.

V uplynulém měsíci evidoval úřad celkem 62 257 volných pracovních míst, což bylo o 3518 více než v prosinci 2014 a o 25 863 více než před rokem. Nejvíce uchazečů připadalo na jedno volné pracovní místo na Jesenicku, a to 34,3. Přitom v celostátním průměru připadá nyní na jedno místo jen 8,9 uchazeče.

Více informací o současném vývoji nezaměstnanosti se dočtete zde.

 

Co podle vás stojí za lednovým nárůstem nezaměstnanosti?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-