Napsal to server Zprávy.rozhlas.cz.

V Jihočeském kraji je podle vedoucí odboru školství Hany Šímové největší poptávka hlavně po absolventech technických oborů, například strojní mechanik, nástrojář, klempíř, obráběč kovů, pekař, čalouník, tesař či zedník.

Pokud mají žáci těchto oborů splněnou docházku a na vysvědčení nemají nedostatečnou, dostanou od pěti do osmi set korun měsíčně. Podobně jako Jan Jedlička, který studuje obor nástrojař na Střední průmyslové škole automobilní a technické v Českých Budějovicích.

„Je to dobrá inspirace. Minulý rok jsem si šetřil na notebook, tenhle rok je to auto,“ říká. Učně motivují ke studiu vybraných oborů také firmy, jimž se v posledních letech odborných řemeslníků nedostává.

Například s Vyšší odbornou školou, střední průmyslovou a střední odbornou školou řemesel a služeb ve Strakonicích spolupracuje podle zástupce ředitele pro odborný výcvik Miroslava Oberpfalzera na 40 firem:

„Naše škola má krédo, nevychovávat děti pro pracovní úřady a pro rekvalifikace. Žáci si mohou už druhou ročníků sami vybrat firmu, kde by plnili odbornou praxi. Pokud se osvědčí, mají tam jistotu zaměstnání,“ vysvětluje.

Ve výrobním závodu ČZ ve Strakonicích půjde během následujících let do důchodu na 200 zaměstnanců. I jejich náhradu budou podle vedoucího kontrolingu Jana Pěnkavy hledat mezi učni.

„Dávám jim takovou zpětnou vazbu, o jaké profese bude ze strany firem zájem. A vesměs jsou to funkce s technickým vzděláním – obráběči, nástrojaři, frézaři, soustružníci, obráběči kovů, slévači. My bychom rádi o nich měli přehled a rádi bychom jim nabídli budoucí působení v naší firmě,“ říká.

Podobně jsou na tom firmy v celé České republice. Přihlášky na střední školy a učňovské obory mohou žáci devátých tříd podávat do 15. března.

Myslíte si, že stále ještě platí, že „řemeslo má zlaté dno“?

Povězte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.