Loni v srpnu slibovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, jak zjednoduší a urychlí vydávání pracovních povolení Ukrajincům. Vyhovět požadavkům českého trhu, kde chybí tisíce dělnických profesí, se ale nepodařilo.

Naopak se ukazuje, že nový systém zrychleného získání povolení, takzvaný režim Ukrajina, je ještě zdlouhavější než dřív.

Podle Hospodářské komory přestává vládní program na nábor pracovních sil fungovat. “Zaměstnavatelé, kteří se s uchazečem o práci na dálku dohodnou, musí na pohovory čekat dalších více než pět měsíců,” říká viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová.

Povolení přitom žádá 350 českých firem, zájem mají o více než dva tisíce pracovníků. Potřebují hlavně svářeče, montéry a také obsluhu strojů. Měsíční kvóta konzulátu ve Lvově, který povolení řeší, je přitom 320 lidí, což pokryje zájem uchazečů za 10 dní. Další zájemci se sice mohou hlásit, jsou ale odsunuti na další měsíc, čímž se čekací doba stále prodlužuje.

Zaměstnavatelé navíc musí volné místo nabídnout nejdřív přes úřad práce. Teprve když se ho ani po 30 dnech nepodaří obsadit, zařadí se do centrální evidence volných míst pro takzvanou zaměstnaneckou kartu. “Pak je možné nabídnout ji uchazečům z Ukrajiny,” vysvětluje Bartoňová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se brání, systém podle něj funguje, je ale čím dál přetíženější.

Od září pozorujeme nárůst počtu žádostí. Způsobuje prodlevu mezi zařazením do systému a přiděleným termínem pro žádost o zaměstnaneckou kartu,” uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Podle vedoucího tajemníka Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Zikeše selhal program kvůli neschopnosti vlády, zaměstnavatelů a odborů dohodnout se na společném postupu. “Vláda vše zastavila s tím, že rozhodnout má tripartita. Ta se ale nedokáže dohodnout,” řekl Zikeš.

Uvedl, že odbory odmítají navýšení počtu vydávaných povolení, která českému trhu v době rekordně nízké nezaměstnanosti nestačí. Levná pracovní síla z Východu by údajně uměle snižovala platy českým pracovníkům.

Dost často narážím u odborných dělnických profesí na nabídku mzdy kolem 12 tisíc korun. Na takovou práci za plat na hranici chudoby se čeští zaměstnanci nepohrnou,” dodal Středula.

Hájit místa pro české pracovníky chce i premiér Bohuslav Sobotka. “Měli bychom se snažit zaměstnat naše nezaměstnané, máme jich v evidenci stále ještě 360 tisíc,” uvedl. Dodal, že pokud v některých profesích pracovníci chybí, je potřeba zaručit, že zahraniční dělníci budou pracovat za srovnatelných podmínek a nebudou přispívat ke snižování mezd.

S tím ale nesouhlasí zaměstnavatelé. Generální ředitel společnosti Icom Transport Zdeněk Kratochvíl shání ke svým čtrnácti stovkám řidičů dalších sto lidí. Říká, že ukrajinští řidiči tady mají stejné mzdy jako čeští. “Naopak, dostávají řadu dalších výhod, poskytujeme jim ubytování nebo vyřízení profesních průkazů,” dodal Kratochvíl.

Zdroj: převzato z www.ihned.cz 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-