Vláda navrhla zvýšení minimální mzdy na příští rok o 1.100 Kč. Předložila dokonce dvě varianty, kdy by se zvýšila o celou navrženou částku od 1. ledna nebo od začátku roku o 700 korun a od 1. července o dalších 400 korun. Svůj návrh předložily také odbory, které požadují zvýšení minimální mzdy o 1.600 korun až na 11.500 korun. Zejména návrh odborů sklidil kritiku zaměstnavatelů, kteří navrhují postupné a pozvolné navyšování, které by nezhoršilo konkurenceschopnost firem v řadě oborů. Navýšení minimální mzdy znamená totiž i nutnost zvyšování tarifů a tedy celkové navyšování mezd, což se projeví v kolektivních smlouvách.

Zaměstnavatelé poukazují také na to, že ekonomika sice roste, ale ne každý obor a ne každá firma je na tom ekonomicky stejně dobře. „Akceptujeme postupné a pozvolné navyšování minimální mzdy. Buďme však reální,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák. Současně zaměstnavatelé znovu vyzvali vládu a odbory, aby se projednal a nastavil mechanismus zvyšování minimální mzdy podle objektivních kritérií. „Každý rok se handrkujeme, o kolik se navýší minimální mzda a zda se zafixuje na 40 procentech průměrné mzdy. Nevidíme ale zájem na shodě na samotném mechanismu jejího zvyšování,“ zdůraznil viceprezident SP ČR Jan Rafaj.

Zvýšení minimální mzdy by dopadlo zejména na obory jako je oděvní a textilní průmysl, obchod a cestovní ruch, pohostinství a stravování, u bezpečnostních agentur a dalších služeb. Na nepříznivé dopady zvýšení minimální mzdy poukázal mimo jiné Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), který je členem SP ČR. Zástupci SOCR upozornili například na hrozící úbytek maloobchodních prodejen na vesnicích.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-