Rozpor mezi preferencemi zaměstnanců a zaměstnavatelů může v řadě podniků dokonce vést ke sporům. Například zaměstnanci výrobce outdoorového oblečení Alpine Pro se do zaměstnání začali vracet před měsícem. „Nejdříve návrat do běžného provozu spíše vítali, teď s přibývajícími slunečnými dny už reagují podrážděně,“ říká majitel a šéf firmy Václav Hrbek.

O tom, že se lidé zpátky do kanceláří příliš nehrnou, svědčí třeba aktuální průzkum společnosti Uniqa. Home office si pochvalují tři čtvrtiny zhruba z 500 oslovených zaměstnanců pojišťovny v Česku a na Slovensku. Přibližně 40 procent pracovníků chce mimo kancelář i nadále pracovat tři až čtyři dny týdně. Chodit do práce každý den hodlá pouze necelých pět procent oslovených. Na home officu oceňují především výraznou úsporu času a nákladů na dojíždění, ale také lepší sladění s rodinným životem.

Pojišťovna na to hodlá reagovat a pracovní režim svým zaměstnancům výrazně uvolní. Jak nejlépe střídat práci na dálku a v kanceláři, aktuálně vymýšlejí například také v Plzeňském Prazdroji, pojišťovně Kooperativa nebo poradenské společnosti PwC.

Většina Čechů se však toho, že by většinu pracovní doby trávila doma, nedočká. Více než dvacítka tuzemských firem, které HN oslovily v anketě, buď s výraznějším rozšířením home officu nepočítá, nebo uvažují o modelu dva dny práce z domova, tři v kanceláři. „Naši zaměstnanci využívali práci z domova již před pandemií zhruba jeden den v týdnu. Předpokládáme, že po jejím skončení tento podíl vzroste,“ míní mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Podle dat, která v úterý zveřejnila personální agentura Manpower, dokonce osm z deseti tuzemských zaměstnavatelů bude v příštích měsících vyžadovat, aby většina lidí byla na pracovišti každý den. Ještě před třemi měsíci to tvrdilo jen 62 procent oslovených firem. S modelem, že by zaměstnanci byli na home officu tři a více dnů v týdnu, počítá jen šest procent podniků.

„Výsledky jsou samozřejmě ovlivněny tím, jak je v naší ekonomice zastoupen výrobní sektor, spousta lidí pracuje také v maloobchodě, službách a gastronomii,“ jmenuje manažer náboru a marketingu Manpower Jiří Halbrštát oblasti, které lze na dálku vykonávat jen těžko. V průzkumu odpovídalo přes 700 firem ze všech oborů, včetně veřejné správy.

Větší šanci na home office mají lidé pracující ve větších městech. Například v Praze plánuje úplný návrat do zaměstnání jen 54 procent firem.

Výrobní podniky, které se ankety HN účastnily, naopak home office příliš nenabízejí ani lidem na kancelářských pozicích. „Jsme výrobní a montážní firma, lidé potřebují za někým zaběhnout a potíž vyřešit. K tomu je potřeba osobní kontakt a jistota, že přenesete na kolegu aktuální emoce. To se těžko dělá, když je kolega v obýváku a za ním se tetelí jeho děti,“ říká zakladatel stavební firmy Liko-S Libor Musil. „Home office jsem u nás zakázal. Někteří kolegové mi sdělili, že doma prudce klesla produktivita práce a lidé po třech měsících ztratili pracovní návyky,“ přidává se šéf výrobce elektromotorů Atas Otto Daněk.

Právě nízké produktivity zaměstnanců se zaměstnavatelé obávají nejvíce. Jako největší riziko spojené s home officem ji v průzkumu Manpower označilo 18 procent firem, dalších 14 procent podniků se obává horší spolupráce s kolegy.

„Pro týmovou tvůrčí činnost je spolupráce na dálku komplikace. To můžeme skoro po roce a půl stráveném převážně doma definitivně prohlásit,“ říká Pavel Šebor, spolumajitel vývojářského studia zabývajícího se tvorbou počítačových her SCS Software. Právě proto dává přednost tomu, aby home office byl i nadále pro jeho podřízené spíše benefitem. „I když se optikou jednotlivce často může jevit, že práce v klidu domova je produktivní a funkční z pohledu prostého plnění zadaných úkolů, hodně jsme postrádali organickou, neformální část spolupráce,“ dodává Šebor.

Víc home officu nabízí nově svým zaměstnancům třeba banka Moneta. „Vedení banky minulý týden rozhodlo o tom, že lidé na pozicích, jejichž zařazení práci z domova umožňuje, mohou od června pracovat z domova až dvanáct pracovních dnů v měsíci,“ uvádí mluvčí Zuzana Filipová.

Podle Halbrštáta aktuálně převažují spíše zaměstnanci, kteří po řadě měsíců strávených doma dávají přednost návratu do kanceláře, kde se znovu potkají s kolegy. „Ale pak jsou tady lidé, kteří třeba dojíždějí zdaleka a zvykli si na to, že spí o hodinu déle a o hodinu dřív jsou doma,“ uvádí Halbrštát. „Pokud se však většina lidí vrátí do kanceláře, tak ti, kteří zůstanou doma, mohou být handicapovaní z hlediska neformálních kontaktů a kariérního růstu. To je může donutit mezi ostatní přijít.“

Zdroj: www.ihned.cz