Poptávka po většině profesí vzrůstá již několik let. Mezi ty nejžádanější patří programátoři. I proto většina studentů IT oborů získává uplatnění ještě při studiích. Společně s nedostatkem zaměstnanců rostou v oboru IT i mzdy. Například programátor JavaScriptu si může dle svých dovedností snadno vydělat i čtyřnásobek průměrné mzdy. Zkušený programátor pak ještě více. Důvodem je neustálý nedostatek kvalifikovaných lidí.

„Podle našich odhadů by český trh pojal ještě 20 tisíc programátorů,“ říká Jana Večerková, spoluzakladatelka Coding Bootcamp Praha. Právě jejich intenzivní kurzy se věnují přípravám budoucích programátorů. „Do každého kurzu, který vyhlašujeme třikrát do roka, se vejde pouze 16 uchazečů, z nichž až dvě třetiny přichází ze zahraničí,“ dodává Večerková.

Pro zahraniční studenty může být lákavá nejen příznivá cena, ale také renomé kurzu, který v roce 2018 získal prestižní cenu Evropské komise European Digital Skills Award a zaznamenal také úspěch na celoevropském finále MIT Innovation Challenge, kde se umístil mezi třemi nejlepšími projekty. Velká část uchazečů ze zahraničí si ale také čím dál častěji uvědomuje, že v České republice mohou nalézt uplatnění snadněji než ve své rodné zemi, a to i přes to, že české mzdy za tamějšími zaostávají.

„Obecně se dá říct, že mezi cizinci stoupá počet zaměstnanců ze zemí jako je Rakousko, Německo nebo Velká Británie. V Coding Bootcamp Praha máme registrujeme nejvíce zahraničních uchazečů ze Spojených státech amerických, Velké Británie a Nizozemska, vzrůstá ale také počet uchazečů ze Slovenska a Polska,“ uzavírá Jana Večerková.

Zdroj: www.ihned.cz

-lhe-