Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek Českému rozhlasu řekl, že vyjednavači se na pražském setkání připravují hlavně na blížící se kolektivní vyjednávání se zaměstnavateli.

Cílem je nalít si tady čistého vína o tom, jak vypadá česká ekonomika, jak vypadají výsledky firem, jaké jsou výnosy, které si z výsledků přijímají zpět do svého vlastnictví akcionáři, jaké investice se vyvádějí z České republiky, kolik by bylo možné spravedlivě požadovat, aby tady zůstalo, aby životní úroveň českých zaměstnanců, která táhne vnitřní spotřebu, se mohla dále zvyšovat,” přiblížil Samek.

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských svazů Jana Wiesnera se podniky růstu mezd v zásadě nebrání, každý je ale v jiné situaci.

My o tom samozřejmě jednáme s našimi podniky a organizacemi, které máme v rámci svazu, a je potřeba vycházet z toho, že ty podmínky jsou rozdílné. Samozřejmě že tam, kde je možné zvyšovat platy a kde dejme tomu s tím jde ruku v ruce i produktivita práce, tak tam ty podniky na to přistupují a zvyšují mzdy podle toho, jak jim ekonomika dovolí,” poznamenal Wiesner.

ČMKOS sdružuje 29 odborových svazů s 5600 organizacemi, zastřešuje kolem 300 000 odborářů. Centrála už dřív doporučila pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy zhruba o 4,5 až 6,5 procenta.

Co soudíte o růstu mezd?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-