Najít nové zaměstnance je pro firmy v Česku stále těžší. Ekonomice se daří, takže nezaměstnanost je nejnižší od hospodářské krize. Podle nejčerstvějších údajů Úřadu práce nemělo loni místo v průměru 5,5 procenta lidí, což je nejméně v celé EU. Letošní rok pak bude pro podniky tvrdou zkouškou. Pokračující nedostatek pracovníků znamená, že firmy budou muset zaměstnancům dál zvyšovat mzdy.

Loni už lidem přidaly podle odhadů přes čtyři procenta, pro letošek Česká národní banka očekává růst dokonce o pět procent.

Postavení zaměstnanců výrazně posílilo a firmy se o ně přetahují. Nyní proto lidé mají jedinečnou příležitost říct si o navýšení mezd a měli by toho využít,” říká ekonom Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE.

Největší nedostatek zaměstnanců trápí průmyslové podniky. Chybí jim dělníci, ale i kvalifikovaní pracovníci.

Lepší mzdy přitom žádají jak noví, tak stávající zaměstnanci. Tuto situaci řeší stovky velkých i menších firem napříč všemi re­giony Česka.

Podle ekonomů, které HN oslovily, letos dokáže pracovníkům přidat většina tuzemských podniků. “Prostor pro vyšší mzdy tu samozřejmě je,” myslí si třeba analytik ČSOB Petr Dufek. Přestože platy loni rostly rychle, jejich výše například ve srovnání s Německem podle Dufka stále neodpovídá produktivitě práce.

Lidí bez práce dál ubude

Na růst mezd tlačí i odboráři, kteří žádají navýšení v průměru o 5,5 procenta.

Myslíme si, že to bude naplněno a v některých firmách dokonce překročeno. Máme informace o společnostech, kde mzdy rostou dvouciferným tempem,” řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Část růstu mezd sice pohltí zvyšující se inflace, pokles nezaměstnanosti ale bude pokračovat i letos.

Situace na trhu práce se začíná dotýkat svých limitů a prostor pro další snižování se pomalu vyčerpává. V roce 2017 se míra nezaměstnanosti sice podívá ještě o něco níž než loni, tempo klesání ale bude mnohem pozvolnější,” uvedl hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko.

Podle odboráře Středuly je česká ekonomika schopná pětiprocentní nárůst mezd v současnosti zvládnout, mohou se ale vyskytnout i firmy, které se dostanou do problémů.

Týká se to především vývozců − očekává se, že Česká národní banka letos přestane uměle oslabovat korunu, což bude znamenat, že za výrobky a služby prodávané v zahraničí budou domácí firmy dostávat po přepočtu na korunu méně než dosud. Ekonomové oslovení HN si myslí, že koruna do konce roku posílí ze stávajících 27 korun za euro na 26,20.

Velkému riziku se vystavují zejména firmy, které se za tři roky intervencí ČNB nepřipravily na ukončení umělého oslabování koruny,” řekl předseda odborářů. Jde hlavně o podniky, které období levnější koruny nevyužily na investice nebo si peníze neušetřily.

Podle ekonoma Křečka z VŠE by se do problémů mohly dostat především firmy, jejichž podnikání stojí na výrobcích s nízkou přidanou hodnotou. Tedy například takových, které vycházejí z montoven a nestojí na inovacích či náročných výrobních postupech.

Řada podniků v Česku dnes konkuruje zahraničním firmám nízkými cenami. Nastane-li tlak na rychlý růst mezd a českým exportérům se zhorší situace kvůli uvolnění měnového kurzu ze strany ČNB, může to některé firmy dostat do potíží,” řekl Křeček.

Naopak firmy, které kromě ceny konkurují i technologiemi, se podle něj budou schopny novým podmínkám přizpůsobit. Pokud by totiž ke zvýšení mezd nedošlo, hrozil by odliv zejména kvalifikovaných pracovníků do zahraničí, například do Německa.

České firmy loví v zahraničí

Nedostatkové zaměstnance už přitom v cizině začaly shánět i některé české podniky. Poohlížejí se po nich hlavně na Ukrajině a v dalších zemích východní Evropy.

Při hledání některých vysoce kvalifikovaných pozic už se v posledních dvou až třech letech musíme aktivně obracet i do zahraničí. Na českém trhu dostatek vhodných kandidátů nenacházíme,” řekla například mluvčí oceláren ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Za hranicemi Česka se musel po zaměstnancích pro novou výrobní halu poohlížet také výrobce nemocničních lůžek Linet.

 

Zdroj: převzato z portálu www.ihned.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-