Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 5,3 procenta na 27 889 korun. Po odečtení inflace, tedy růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Průměrná mzda vytrvale roste v Česku již od začátku roku 2014.

K akceleraci mezd přispívají zejména čím dál palčivější nedostatek volné pracovní síly a razantní zvýšení minimální mzdy,” uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek. Celoroční růst mezd, který odhaduje na pět procent, tak podle něj bude dostatečný k tomu, aby zajistil, že hlavním tahounem české ekonomiky zůstane soukromá spotřeba.

Průměrná mzda v Česku se přiblížila k hranici 28 tisíc korun

Mzdy podpořilo napětí na trhu práce s nezaměstnaností nejnižší od roku 2008. Ta dává zaměstnancům a především odborům dobrou vyjednávací pozici. Proto lze očekávat další tlak na růst mezd. Očekáváme, že průměrná nominální mzda letos poroste o 4,5 procenta,” uvedla rovněž analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.

Stabilní růst mezd by se tak rovněž podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka měl i nadále kladně promítat do spotřeby domácností. Ta je podle něj nejstabilnější složkou HDP. “Pozitivní zprávou navíc je, že jak vnější, tak i domácí ekonomický vývoj naznačuje, že mzdy podobně rychlým tempem porostou i v nadcházejících čtvrtletích letošního roku,” uvedl.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se zdá, že reálně si lidé letos polepší o necelá tři procenta. “To v podstatě odpovídá dřívějším očekáváním a vlastně to ani nevyvolává dodatečné inflační tlaky, které by měly ČNB nutit k brzké akci v podobě zvýšení úrokových sazeb,” uvedl.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že nejrychleji mzdy rostly pracovníkům ve stravování a ubytování, což souvisí se zavedením EET a také dalším růstem minimální mzdy. “Tento jedenáctiprocentní nárůst se mírně projeví i v celkové dynamice mezd v letošním roce a zvýší ji o několik desetin procentního bodu,” uvedl.

Mzdy v sociálních službách brzy vzrostou téměř o čtvrtinu, schválila vláda

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd není dlouhodobě udržitelné. “Mzdy totiž rostou rychleji než produktivita práce, jednotkové mzdové náklady již druhým rokem stoupají a cenová konkurenceschopnost se zhoršuje. Dohromady s posilováním kurzu koruny jde o nebezpečnou kombinaci pro exportně orientovanou ekonomiku spoléhající zejména na výrobu a export zboží s nízkou přidanou hodnotou,” uvedl.

Zdroj: www.e15.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.

-lhe-