Nejvíce pobírali procesní inženýři, v průměru 33 328 korun, nejméně opraváři 17 682 korun. Zatímco většina oborů se tak příznivou statistikou pochlubit nemůže, mzdy v automobilkách mírně rostou už třetím rokem po sobě. V roce 2009 se meziročně zvýšily o dvě a předloni o čtyři procenta. Průměrná mzda v Česku loni podle ČSÚ meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 24319 korun.

Kromě nejvyššího růstu průměrné mzdy se může automobilový průmysl pochlubit také rostoucím apetytem po zaměstnancích. Z údajů portálu Profesia.cz totiž vyplývá, že automobilky minulý rok zveřejnily 1349 pracovních nabídek, což bylo meziročně o 138 procent více. V krizovém roce 2009 nabídka práce propadla o 76 procent a v roce 2010 se zvýšila o 46 procent. Pozitivní trend pokračoval také během letošního prvního čtvrtletí, kdy nabídka práce meziročně vzrostla o 92 procent.

V roce 2011 měli největší šanci získat zaměstnání konstruktéři, procesní inženýři, technologové a kontroloři kvality. Firmy nejméně obsazovaly zaměstnance pneuservisů, opraváře, autoelektrikáře a přijímací techniky.

Lidé hledající zaměstnání v automobilovém průmyslu nejčastěji uváděli, že chtějí pracovat jako kontroloři kvality, údržbáři, přijímací technici a automechanici. Zájem o práci technologů a procesních inženýrů, které společnosti hledaly nejvíce, byl u lidí nejnižší.

-pda-