Vyplývá to z plánu připravovaných zákonů. Úlevy má upravit zákon o dětské skupině, který se chystá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) předložit kabinetu. Uvedl to server Českénoviny.cz.

„Další zákony, zejména věcné záměry zákonů už předkládat nebudeme. Stihla by se (do voleb) daňová úleva pouze v případě umísťování dětí do dětských skupin. Jinak plošně ne,“ potvrdila dnes ČTK ministryně. Zkrácené úvazky považuje za „jeden z hlavních momentů“ prorodinné politiky a ke sladění práce a rodiny, podle ní se na ně ale chystané úlevy teď nevztahují. O podpoře částečných úvazků chce Müllerová jednat se zaměstnavateli na tripartitě.

Kroky ke sladění soukromého a pracovního života měl obsahovat zákon na podporu rodiny. Mezi opatření patří třeba právě zvýhodnění zkrácených úvazků pro rodiče či ty, kteří pečují o nemohoucí členy rodiny. Ministerstvo práce mělo obrysy normy původně předložit do konce září. Z plánů předpis ale vypadl. Nestihl by se totiž do voleb připravit a prosadit. Své legislativní záměry po rozhodnutí vlády zredukovaly i ostatní resorty.

Kabinet po svém nástupu ve svém programovém prohlášení a v koaliční smlouvě uvedl, že podpoří rozvoj služeb péče o děti a zaměstnávání rodičů, postižených a pečujících lidí. „Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7200 korun ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované,“ píše koalice ve smlouvě. Podobné vyjádření je v programovém prohlášení vlády. V něm stojí také to, že kabinet podpoří rozvoj firemních školek a dalších možností hlídání.

Domníváte se, že je takzvaná prorodinná politika v České republice dostatečná?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.