Kromě žadatelů o dávky má program podle zjištění deníku kontrolovat také úřady a posudkové lékaře. Propojí a následně vyhodnotí informace ze všech dostupných databází. Odhalit tak může například ordinace, kde je vysoký nebo naopak příliš nízký počet prohlídek. Zjistí také, kteří lékaři kontrolují v nezvyklých časech. Nový systém může odhalit také protichůdné nebo příliš vysoké dávky.

Ministerstvo na systém nevypíše klasické výběrové řízení. Firma IBM ale za kontrolu dávek nedostane nic, dokud systém nezačne přinášet úspory. Pak má být placena podle jejich objemu. „Detaily ladíme, obvykle to ale bývá někde kolem třetiny ušetřené částky,” řekl deníku HN ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Pokud k úsporám nedojde, hradí veškeré náklady IBM.

Systém vyplácení dávek změnila Drábkova reforma od ledna. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Podle odborářů, opozice ale i zástupců ODS a Věcí veřejných přechod nebyl dobře připravený. Nový počítačový systém nefungoval a úředníci museli v lednu pracovat přesčas a také o víkendech. Klienti si zas stěžovali na fronty a na to, že peníze přišly později než obvykle.

-red-