Informoval o tom server Novinky.cz.

Mnozí zaměstnanci nevědí, že když také včas podají insolvenční návrh, mohou dostat alespoň tři dlužné platy. Na jednu stranu se z nich kvůli štosům složenek, které kvůli chybějící mzdě nemají z čeho zaplatit, stávají dlužníci, ale zároveň jsou také v pozici věřitelů. Mohou totiž firmu zažalovat, a poslat na ni tak exekutory, dokud v ní ještě zbývá nějaký majetek.

Je-li zřejmé, že se firma potápí, nejméně dva zaměstnanci by za sebe měli podat insolvenční návrh. Tím trápení firmy buď skončí, anebo návrhem přinutí zaměstnavatele, aby insolvenci odvrátil tím, že zaplatí. Podat návrh není problém. Patřičný formulář je k dispozici na úřadech práce,“ řekl advokát František Koranda.

Jestliže na podnik insolvenční návrh podal již někdo jiný, což lze zjistit v insolvenčním rejstříku, tak se zaměstnanci musí k návrhu přihlásit nejpozději do pěti měsíců.

Další možností je žaloba. „Mzdu lze vymáhat i exekučně. V poradnách se s těmito dotazy zaměstnanců setkáváme pravidelně,“ uvedla Petra Báčová z Exekutorské komory. Je třeba si včas najmout právníka, jenž má zkušenosti s insolvencemi, aby mu soud nesmetl žalobu ze stolu pro formální nedostatky.

„Zaměstnanec musí podat žalobu k místně příslušnému soudu podle sídla zaměstnavatele. Soud pak určí, že zaměstnavatel je dlužníkem a že má během lhůty zaplatit,“ shrnula Báčová.

Podle Korandy je žaloba na výplatu mzdy právně nejčistší forma, ale má to i riziko. „Může být Pyrrhovým vítězstvím. Pracovník, kterého jsem zastupoval, u soudu sice vyhrál a firma mu musela dlužnou mzdu vyplatit, vzápětí však byl propuštěn v rámci reorganizace, zatímco ostatní pracovníci, kterým také nebyla vyplacena mzda za dva měsíce, zůstali,“ řekl Koranda.

Zaměstnanci mohou podle něj spoustu rad získat na úřadu práce a na inspektorátu práce ve svém kraji. „To, že zaměstnavatel lidem často dluží mzdu, je obvyklé. Jenže málokdo přijde za advokátem už v situaci, kdy nedostal jen jednu či dvě výplaty,“ sdělil Koranda.

Stalo se vám už někdy, že jste nedostali výplatu včas?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.