Mnozí z nich hledají práci marně a bez zaměstnání zůstávají řadu měsíců i let. Všiml si toho časopis Týden, který citoval i několik případů mladých lidí, kteří nemohou získat práci.

Týden uvedl, že podle expertů na personalistiku je důvodů vysoké nezaměstnanosti právě absolventů škol několik. Jednak je to krize, která zvedla celkovou nezaměstnanost a značně snížila počet volných pracovních míst na trhu. K tomu se přidává i to, že absolventi nemají buď žádnou, nebo jen velmi malou praxi ve stálém zaměstnání.

Nedostatek praxe až doposud vynahrazovali aspoň tím, že požadovali nižší plat než lidé s většími pracovními zkušenostmi. I tato výhoda však v tuzemsku podle mínění personalistů pomalu mizí. Odmítavý přístup ze strany firem se navíc podepisuje i na psychice absolventů. Mnozí z nich kvůli tomu zvládají pohovory hůře. Potíž je podle zjištění Týdne v tom, že většina firem hledá člověka, který už něco umí. A když tu praxi nemá – přestože si třeba člověk věří, že to dokážete – firmy častokrát řeknou ne, tak pak už to s tou sebedůvěrou trošku pokulhává, dodává Týden.

Řešením mohou být programy, které absolventům nabízí stát. Jeden z nich realizuje Fond dalšího vzdělávání působící při ministerstvu práce a sociálních věcí. V jeho rámci absolventi získají praxi ve firmách formou stáží. Redakce Sociálního dialogu o programech také psala – viz například: https://www.socialnidialog.cz/trh-prace/trh-prace/staze-ve-firmach-maji-po-mesici-trvani-projektu-vice-nez-1200-uchazecu.

Týden uvedl, že první stáže byly zahájeny již 1. listopadu. V jejich rámci absolventi zastávají místo, na němž získají zkušenosti. Za práci sice neberou žádný plat, fond jim ovšem hradí ubytování, cestovné a stravné.

Navíc mají šanci, že po stáži si je firmy ponechají natrvalo. Podobný projekt přichystal v současnosti fond i pro studenty posledních ročníků středních a vysokých škol. Stáže v tomto případě podle zjištění Týdne trvají jeden až tři měsíce a na rozdíl od těch pro absolventy jsou placené, byť jenom šedesáti korunami na hodinu. V tomto případě to totiž umožňují pravidla operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, z něhož jsou projekty hrazeny.

-pda-

Zlepší se, i díky programům na podporu zaměstnávání absolventů škol, situace v nezaměstnanosti mladých lidí v dohledné době?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.