Povinné zastoupení odborářů v dozorčích orgánech firem by do zákona měla vrátit vláda, až bude připravovat novelu občanského zákoníku, na jejímž vytvoření se shodla.

„Stojíme o to, aby se zástupci zaměstnanců vrátili zpět jako povinná část dozorčích rad v počtu 30 procent. Pan poslanec nás ujistit, že jiný zájem ani on nemá a chce, aby se toto vrátilo zpátky v rámci novely občanského zákoníku a zákona o korporacích,“ řekl po jednání s Mládkem předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.

To potvrdil i Mládek. „Stát dá signál tím, že ve státních a polostátních podnicích bude držet jednu třetinu, protože to samozřejmě může. V rámci koaliční dohody je shoda na tom, že zhruba do roka se bude dělat novela občanského zákoníku, takže předpokládám, že v jejím rámci, se změna udělá,“ poznamenal budoucí ministr.

Zástupci průmyslových odborů s Mládkem dále projednávali situaci kolem dolů na Ostravsku a Karvinsku či prolomení těžebních limitů, což jsou odbory připraveny podpořit.

„Prolamování těžebních limitů vidím jako komplexní problém, bude nutno hledat nějaký kompromis, protože na jedné straně je potřeba uhlí a zaměstnanost v severních Čechách, na druhé straně je zbourání dvou obcí. Byl bych rád, kdyby se našel nějaký všeobecně přijatelný kompromis,“ vyjádřil svůj názor Mládek.

Mládek odborářům vyjádřil podporu i slibem, že pokud bude jako ministr navštěvovat podniky, bude chtít mluvit i se zástupci zaměstnanců.

„Existuje mezi námi dohoda o vzájemné komunikaci, a když budu navštěvovat podniky, budu chtít mluvit také s odboráři. Pokud náhodou by byl podnik bez odborové organizace, budu se zamýšlet nad tím, zda tam vůbec mám jet,“ uvedl Mládek.

My nechceme, aby byly podpořeny firmy, které se nechovají ke svým zaměstnancům férově,“ dodal k tomu Středula.

Jak uvedl portál Esondy.cz, během schůzky se projednávala i další témata průmyslu a obchodu. Například předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renata Burianová podle serveru poukázala na tíživou finanční situaci řadových zaměstnanců, kteří mají mnohdy problém ze svého platu pokrýt základní životní potřeby.

Předseda Odborového svazu ECHO (energetika a chemický průmysl) Zdeněk Černý podle Esondy.cz ocenil přístup ze strany Jana Mládka ke komunikaci s odbory, protože komunikace s minulými vedeními resortu průmyslu a obchodu podle něj nebyla uspokojivá. Témat, ve kterých by odbory mohly pomoci, je podle Zdeňka Černého celá řada – nedopracovaná energetická koncepce státu, dostavba Temelína, ceny energií a další.

Souhlasíte s povinným zastoupením odborářů v dozorčích radách firem?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.