Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) se podařilo domluvit s lékařskými odbory a komorou, že platy lékařů nyní vzrostou o pět až osm tisíc podle kvalifikace, dále že do roku 2013 budou platy růst na 1,5 až 3násobek průměrné mzdy podle kvalifikace. Tím tedy platy na cílový stav porostou zhruba tempem 15 procent ročně. V podmínkách dohody je ale požadavek, aby lékaři odvolali výpovědi.

Obě strany mají dohodu podepsat do středy a pokud s návrhem bude souhlasit vláda, ale i odboráři, měl by protest skončit. Do nemocnic by na zvýšení příjmů doktorů měly letos plynout dvě miliardy korun. Heger původně mluvil o tom, že by tři čtvrtiny dostali lékaři, zbytek sestry a personál. Podle posledních závěrů vyjednávání však na přidávání lékařům bude v nemocnicích potřeba minimálně 1,8 miliardy korun, další peníze spolknout platby za přesčasy. Na sestry by zbylo nejvýš sto milionů. Ony i ostatní zdravotníci by měli dostat přidáno v příštím roce.

Leoš Heger zároveň uvedl, že pokud by lékařské odbory protest neukončily a lékaře ke stažení výpovědí nevyzvaly, platí jeho původní platová nabídka, že dostanou lékaři 5000 až 8000 korun, ale v odměnách. Vláda by totiž v tom případě určitě platové tabulky neschválila. Záleželo by pak jen na ředitelích nemocnic, komu peníze dají.

Dohoda podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka neuspokojuje ani jednu ze stran, což je podle něj “přijatelný kompromis”. Kubek proto vyzve lékaře, aby ji schválili. Nenaplněním dohody hrozí českým nemocnicím to, že od března bude chybět více než pětina lékařů. V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme jich totiž podalo výpověď na 3800 z celkového počtu zhruba 18 000 lidí.

-pda-