A využít k tomu chce právě jednání tripartity, které ve čtvrtek mimořádně skončilo kvůli nevolnosti ministra financí.

Podle listu má být předmětem jednání především navržená výše rozpočtu ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury, která je podle něho likvidační. Poslední jednání tripartity, které proběhlo tento čtvrtek, žádný výsledek nepřineslo, protože ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) musel jednání kvůli nevolnosti opustit. Podle HN vládla do té chvíle na tripartitě velmi bouřlivá nálada, která se podle účastníků jednání točila zejména kolem rozpočtu na dopravu.

O pokračování přerušeného jednání se zatím spekuluje, údajně by měl premiér Petr Nečas (ODS) svolat mimořádné jednání na úterý. Dobeš avizoval, že na premiérovo rozhodnutí bude čekat do pondělního poledne. A pokud se podle HN premiérovi svolat schůzku nepodaří, chystá se Dobeš ujmout iniciativy sám. Svolá totiž jednání odborů a zaměstnavatelů na ministerstvo dopravy. Bude se prý konat v úterý 20. září 2011 v 9 hodin v budově ministerstva dopravy.

Resortu má v příštím roce chybět až devět miliard korun a hrozí zastavení nebo výrazné zpomalení silničních a železničních staveb. Ministerstvo financí však tyto peníze odmítá poskytnout s tím, že je není kde vzít, a současně odmítá navýšit celkový deficit státního rozpočtu, který se má podle návrhu v příštím roce vyšplhat na 105 miliard korun.

-pda-