Plánuje požádat Evropskou komisi o udělení výjimky pro přesun desítek miliard korun z programů EU do tuzemského stavebnictví.

Podle serveru Finanční noviny.cz plánuje ministr z programů Evropské unie financujících například vzdělávání přesunout 20 až 30 miliard korun do projektů na výstavbu infrastruktury. Podle Kuby se mají v nejbližších 14 dnech v Česku objevit úředníci Evropské komise (EK), s nimiž mají čeští ministři přesun peněz projednat. Faktem je, že omezování státních výdajů a slabá poptávka ze soukromého sektoru podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše způsobily, že se tuzemské stavebnictví ocitlo na sestupné spirále. Z trhu podle něj zmizela řada menších a středních firem a stavbaři končí na úřadech práce.

Kuba chce pro Česko pro přesun peněz mezi operačními programy získat podobnou výjimku, jako má Řecko. Plán na pomoc churavějícímu českému stavebnictví představil také ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Ten chce na poradě ekonomických ministrů otevřít téma staveb za 29 miliard korun, na které stát uzavřel smlouvy v minulých letech a které se mohou začít hned stavět. Tyto stavby, na které nyní nejsou peníze, by nejdříve stavební firmy platily ze svého a stát by je podle Dobeše postupně splácel až v příštích letech. Peníze by na to vláda brala jen z národních zdrojů. Už letos by se tak podle ministra dopravy mohly tímto způsobem zahájit stavby za deset miliard korun. Podle ministra se dají použít i peníze v řádu miliard korun, které má stát uloženy například v Lesích ČR.

-pda-