Navíc, pokud se do soutěže o zakázku nepřihlásí alespoň tři firmy, bude muset zadavatel soutěž zrušit. Změny mají být součástí novely zákona o veřejných zakázkách.

Podle agentury ČTK má být jedním z hlavních opatření novely snížení limitů pro zakázky malého rozsahu na jednotný limit jeden milion korun. Aktuální limit činí u dodávek či služeb dva miliony, u stavebních prací šest milionů korun. U zakázek pod těmito limity nemusí úřady vypisovat výběrová řízení. Snížení limitů si ale podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) pravděpodobně vyžádá personální posílení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, protože bude muset řešit víc případů.

Do nového systému zadávání veřejných zakázek by měl být zaveden i nový termín – takzvané významné smlouvy. Finanční limit u nich MMR navrhuje na 300 milionů korun. Úřady budou mít v jejich případě ještě přísnější povinnosti, smlouvy bude schvalovat vláda či zastupitelstva.

Agentura ČTK upozornila, že MMR chce do půlky února 2011 zveřejnit návrh novely na svém webu, aby se k němu mohla vyjádřit i veřejnost. Pak má upravený návrh dostat k posouzení meziresortní komise k připomínkovému řízení. Cílem těchto aktivit MMR má být nejen výrazné omezení korupce při zadávání veřejných zakázek, jejichž roční objem se v tuzemsku pohybuje okolo částky 600 miliard korun, ale i zefektivnění celého procesu a tím možná i zlevnění konečných cen zakázek.

-pda-