O místo má přijít přesně 16 920 pedagogických pracovníků regionálního školství, kam spadají mateřské, základní a střední školy v celém Česku. Důvodem chystaného propouštění je úspora výdajů. Státní pokladna tím totiž má ušetřit přes šest miliard korun. Novinky.cz ale zjistily, že kvůli chystanému propoušění už školské odbory chystají protesty. Vyloučena prý není ani stávka.

Ministerstvo financí plánuje, že sníží výdaje v kapitole školství o 4,5 miliardy v roce 2013 a o jedenáct miliard v roce 2014. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka, kterého cituje server Novinky.cz však nejde jen o učitele. Skupina pedagogických pracovníků totiž zahrnuje i vychovatele a pedagogické asistenty. Pedagogických pracovníků je v Česku kolem 130 tisíc. Jestliže podle odborů přijde o práci 17 tisíc kantorů, dotkne se to každé školy. Odboráři proto už nyní plánují razantní protesty. „Kalkulujeme s těmi vůbec nejtvrdšími kroky, jako je přerušení práce, tedy stávka. Svoláme k tomu co nejdřív mimořádné předsednictvo,“ citovaly Novinky.cz šéfa školských odborů.

Šetření se však podle záměrů ministerstva financí dotkne i samotného ministerstva školství. Tam totiž má přijít o místo 368 úředníků, což podle propočtu financí přinese úsporu 174 miliónů korun. To ale neušlo kritice, neboť podle odboru už nyní jsou na úřadě kvůli úsporám ministra Josefa Dobeše (VV) zcela rozprášena jednotlivá oddělení. Ta jsou podle odborů nefunkční.

-pda-