„Růst minimální mzdy o téměř 10 % na 14 600 Kč, který schválila vládní koalice, neodpovídá ekonomické realitě. Minimální mzda roste výrazně rychleji než naše ekonomika a inflace i než průměrná mzda. Nevíme, jak Ministerstvo práce a sociálních věcí k této částce došlo, protože nezveřejnilo parametry výpočtu. Pro firmy je takové zvyšování minimální mzdy, z níž se odvozují mzdy zaručené, nebezpečné. Dlouhodobě za zaměstnavatele požadujeme jasný vzorec pro výpočet minimální mzdy, který respektuje výkon ekonomiky a inflaci. Kdyby takový vzorec existoval, rostla by minimální mzda pro příští rok o 700 Kč, jak navrhoval Svaz průmyslu,” komentuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

PLATY UČITELŮ

Koaliční rada se dnes nevyjádřila k návrhu vládních poslanců na přesun prostředků v rozpočtu do kapitoly ministerstva školství.

Vláda říká, že učitelé jsou prioritou. Lidem se základním vzděláním zvedá mzdu o 9,3 procenta a učitelům, kteří mají vychovávat budoucí generace, zvyšuje platy o 10 procent. To moc na prioritu neukazuje. Věříme, že koalice podpoří návrh vládních poslanců na přesun financí z položky obsluha státního dluhu do kapitoly ministerstva školství, aby do budoucna měl kdo učit naše děti,“ komentuje viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková.

Zdroj: www.spcr.cz