Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí a Českého statistického úřadu, o nichž informoval server Deník.cz.

V České republice loni dosahovala minimální mzda 31,9 procenta průměrné mzdy, což je nejnižší hodnota mezi zeměmi Evropské unie,“ upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Průměrná hodnota poměru minimální a průměrné mzdy v EU podle dat z roku 2011 činila 40,7 procenta. Průměr v rámci zemí OECD je 37,4 procenta.

David Marek ovšem soudí, že s nastavením minimální mzdy se musí zacházet uvážlivě, protože příliš vysoká minimální mzda vede ke zbytečné nezaměstnanosti, případně otevírá prostor pro nelegální zaměstnávání.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) již dříve uvedla, že je připravena předložit návrh na zvýšení minimální mzdy o 500 na 8500 korun, čeká však na vyjádření zaměstnavatelů.

Odbory dříve vznesly požadavek na zvýšení minimální mzdy na 9000 korun. Ministr financí Miroslav Kalousek se v neděli vyslovil proti změně, neboť zvýšení mzdy by podle něho přispělo k propouštění. Podle ministryně ale ani zvýšená minimální mzda nárůst nezaměstnanosti neovlivní.

Zvýšení minimální mzdy o 500 korun v příštím roce by podle výpočtů Marka stačilo pouze na stagnaci poměru minimální a průměrné mzdy na úrovni těsně pod 32 procenty. „Pokud by se zvýšila minimální mzda o 1000 korun, zvýšil by se poměr minimální a průměrné mzdy na 33,6 procenta, tedy zhruba na úroveň roku 2010,” dodal.

Nejvyšší poměr mezi minimální a průměrnou mzdou byl v roce 2006, kdy činil téměř 40 procent. Nejnižších poměr byl v roce 1998, kdy činil 22,6 procenta.

Měla by se podle vás zvýšit minimální mzda?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.