„Do konce roku vypracujeme harmonogram, kde tyto odhady zakotvíme, a pak o něm budeme diskutovat,” řekla ministryně za ČSSD. Vyplývalo by z toho, že by se minimální mzda musela každoročně zvyšovat o 500 až 700 korun. „Rádi bychom to udělali kvůli lidem. Také proto, aby se jim vyplatilo pracovat,” dodala.
Aktuálně je minimální mzda na 8 500 korunách, přičemž vláda schválila její navýšení od ledna 2015 na 9 200 korun. Vyplynulo to z dohody učiněné při nominaci Věry Jourové (ANO) na post eurokomisařky. Zaměstnavatelé původně odsouhlasili navýšení jen o 500 korun a s přidáním dalších 200 Kč, které s nimi nebylo předem konzultováno, nesouhlasili. Marksová řekla, že by jednání kabinetu vůči nim nenazývala podrazem. „Prostě to byla koaliční dohoda,” poznamenala.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nepovažuje za vyloučené, že by se minimální mzda mohla v příštích třech letech zvýšit o další dva tisíce korun. Byl by k tomu však nezbytný dvouprocentní růst ekonomiky. Doufá, že podobné jednání jako letos se už nebude opakovat. „Rádi bychom rozhodovali na základě čísel a analýz, nikoliv na základě dojmů,” doplnil.
Minimální mzda se před letošním navýšením zvyšovala naposledy v srpnu 2013 o 500 korun, před tím se však od roku 2007 neupravovala vůbec.
Souhlasíte s každoročním navyšováním minimální mzdy?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.