Sobotka své představy nastínil po návštěvě Slovenska.

To, že pravicové vlády (v ČR) šest let nezvyšovaly minimální mzdu, se podepsalo na velkém rozdílu, který je mezi minimálními mzdami v obou zemích. Zatímco na Slovensku bude minimální mzda od 1. ledna příštího roku dosahovat úroveň kolem 43 procent průměrného slovenského platu, tak v České republiky to bude zhruba 36 procent našeho průměrného platu,” řekl Sobotka v Bratislavě po společné schůzce české a slovenské tripartity.

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí stoupla na 26 287 korun, tedy za rok o 875 korun. Sobotkova představa dostat se s minimální mzdou na 40 procent průměrné mzdy by odpovídala 10 515 korunám. Průměrná mzda však díky oživení firemních zakázek roste a reálné vyjádření minimální mzdy bude v budoucnu jistě vyšší.

Česká vláda v srpnu rozhodla o zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 700 korun na 9 900 korun. Na Slovensku minimální plat nyní činí 380 eur (10 260 korun), od ledna by podle dostupných informací měl stoupnout na nejméně 400 eur (10 800 Kč).

Zvyšování minimální mzdy je v zemi pod Tatrami navzdory kritice zaměstnavatelů nakloněna jednobarevná vláda sociálních demokratů premiéra Roberta Fica.

 

Souhlasíte se zvýšením miminální mzdy až na hranici 40% průměrné mzdy?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-