Shodl se na tom tento měsíc expertní tým tripartity. Na předdůchodech se již před časem tripartita shodla. Oproti klasickým předčasným důchodům by se při jejich pobírání lidem nekrátila penze. Předdůchody by se jim přitom platily z peněz naspořených zaměstnavatelem, nikoliv ze státního pilíře.

Bude také stanovena minimální výše předdůchodu, aby se člověk nepropadal sociální sítí. Při současné výši průměrné mzdy by tak člověk pobíral okolo 7195 korun měsíčně. Pokud by mu tedy za nynějších podmínek zaměstnavatel naspořil zhruba 100 tisíc korun, mohl by podle místopředsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Jaroslava Pejši, kterého citovala většina českých médií, jít do penze o rok dříve, než je oficiální hranice. Pokud by to bylo 200 tisíc korun, mohl by v předdůchodu strávit dva roky.

Experti tripartity se podle Pejši také shodli, že zdravotní pojištění bude za lidi v předdůchodu platit stát. Časopis Týden ke zprávě uvedl, že předdůchod má být navíc pokládán za takzvanou vyloučenou dobu. To znamená, že by “předdůchodci” neplatili důchodové pojištění a doba strávená v předdůchodu by se nezapočítávala do rozhodného období, ze kterého se berou v potaz výdělky pro výpočet starobní penze.

Možnost spoření na předdůchody má být zavedena od roku 2013. Podle aktuálního návrhu by lidé mohli odcházet do penze až o pět let dříve. Oproti klasickým předčasným důchodům se jim přitom nebude krátit penze kvůli tomu, že do ní odejdou dříve. Bude jim totiž v průběhu pobírání předdůchodu vyplácena z naspořených prostředků.

Na předdůchody mají lidem přispívat zaměstnavatelé. Ti si příspěvek uplatní jako nákladovou položku. Nebudou za něj muset platit ani zaměstnanci, u kterých bude osvobozen do daně z příjmů. Zatím nedořešenou otázkou je roční výše příspěvku osvobozená od daní. O tzv. předdůchodech by měla jednat ještě porada ekonomických ministrů a poté 15. prosince plenární schůze tripartity.

 

-pda-