Zaměstnavatelé však podle zjištění deníku MfD na příští rok žádný dramatický růst výplat neplánují. Většina z nich se drží zpět a platy hodlá zvýšit jen o dvě procenta. V růst své mzdy podle průzkumů nevěří ani samotní zaměstnanci.

Deník uvedl, že Češi mají za sebou největší propad reálných příjmů od konce 90. let. A sami ani pro příští rok žádné zázraky nečekají. I mezi ostatními Evropany patří Češi k největším skeptikům, podle průzkumu personální společnosti Randstad jen necelých 35 procent zaměstnanců očekává příští rok zvýšení platu. Podle MfD například na Slovensku je to asi polovina zaměstnanců, v Německu 56 procent, v Maďarsku 45 procent, v zadluženém Španělsku 40 procent.

Skepse Čechů není ale podle zjištění deníku MfD úplně mimo realitu. Zamětnavatelé totiž podle oslovených personalistů žádné výrazné zvýšení mezd na příští rok neplánují. Průměrná hodnota výplat by se tak měla zvýšit podle MfD o 2,2 procenta.

Podle personalistů se větší růst mezd dá čekat pouze tam, kde je velká konkurence firem a na druhé straně nedostatek kvalifikovaných odborníků. V této disciplíně nadále kralují především technologičtí specialisté.

Poptávka zaměstnavatelů na obsazení technických a IT pozic totiž stále roste a tak se dá předpokládat, že v těchto oborech mzdy porostou. Odhady společnosti Aon Hewitt, které uvedl deník MfD, uvádějí, že růst mzdy lze v příštím roce v tuzemsku očekávat také ve farmaceutickém průmyslu a výrobě rychloobrátkového zboží. Odhady firmy jsou ještě optimističtější než údaje získané přímo u oslovených společností. Aon Hewitt totiž očekává růst průměrné mzdy pro příští rok dokonce o 3,3 procenta.

Počítáte v příštím roce se zvýšením vlastní mzdy?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.