Přesto ale existují výjimky, u kterých vrcholový management na svých výplatnících navýšení mezd poznal. Zjistil do deník Mladá fronta Dnes.

Podle zjištění redaktorů měl nejtučnější příjmy ze všech firem z pražské burzy výkonný ředitel těžařské společnosti New World Resources (NWR) Klaus-Dieter Beck. Celková hodnota Beckových odměn dosáhla 6,6 milionu eur, což v aktuálním kurzu obnáší asi 159 milionů korun. Další dva výkonní ředitelé – Mike Salamon a Marek Jelínek – dostávali základní roční mzdu ve výši 290 tisíc eur. Salamon navíc uplatnil opce v hodnotě 2,3 milionu eur.

Ze zjištění deníku ale vyplývá, že většina firem, obchodovaných na pražské burze si u výplat vysokých manažerů pohoršila. Největší sešup zaznamenala pětice vrcholového vedení ropného Unipetrolu. Jeho celkový peněžní příjem dosáhl 27 milionů korun, což znamená oproti roku 2009 pokles o více než 16 milionů korun, tedy 37 procent. Šetřilo se také v České spořitelně, Telefónice či developerské ECM. Naproti tomu v Komerční bance, která jako jedna z mála jmenovitě uvádí výši vyplacených odměn, se jejich výplata vůči představenstvu téměř o deset procent zvýšila. Generální ředitel a předseda představenstva Bonnet si loni přišel na 11 milionů korun, ještě o osm set tisíc korun více inkasoval Didier Colin.

Mírně si polepšila také zhruba čtyřicítka nejvyšších šéfů energetického obra ČEZ (o necelá čtyři procenta), byť v září začal fungovat zčásti úsporný program Nová vize. Zdaleka nejštědřejší byli loni akcionáři CETV, která patří do skupiny CME, jež ovládá televizi Nova. Rumunskému šéfovi mediální skupiny v roce 2010 odsouhlasili příjmy spojené s vedením CME ve výši 5,55 milionu dolarů (tedy zhruba 106 milionů korun). To bylo o 42 procent více proti předloňsku, při pominutí odměn v opcích dokonce o 68 procent víc. Akcie společnosti přitom propadly za stejné období o 14 procent.

-pda-