Například v Libereckém kraji jsou ve srovnání se zbytkem republiky nejvyšší platy ve strojírenství a výrobě. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila společnost Grafton Recruitment ve druhém čtvrtletí ve svých 14 pobočkách.

Také IT technik si v průměru nejvíce vydělá v Liberci. Například ve Zlíně bude jeho měsíční plat nižší až o 16 tisíc korun.

V posledních letech stále více platí, že pokud chci dosáhnout na nejlepší platové ohodnocení ve svém oboru, měl bych být připraven za prací dojíždět anebo se i přestěhovat,“ uvedl ředitel společnosti Luboš Rejchrt.

To se prý projevuje i ve zvyšující se ochotě za prací každý den dojíždět. „Podle našich výzkumů jsou lidé ochotni každý den dojíždět za prací až 45 minut. V minulosti to bylo pouze půl hodiny,“ dodal.

V Praze jsou nejvyšší platy v administrativě, bankovnictví, personalistice a marketingu.

Co se týče současného stavu pracovního trhu, již tradičně je velký zájem o uchazeče v IT a telekomunikacích. Nejvíce poptávané pozice na trhu jsou vývojáři a analytici se znalostí angličtiny, uvedl Rejchrt. Firmy jsou podle něj nyní více selektivní při výběru zaměstnanců. Přes pokles průmyslové výroby v posledním roce je na trhu stále velká poptávka po technicky vzdělaných lidech, vysokoškolácích i středoškolácích se znalostí angličtiny nebo němčiny.

Z pohledu trhu práce je atraktivní také farmaceutický průmysl. Důvodem je především tuzemský demografický vývoj a z něj plynoucí rostoucí poptávka po léčivech. Na druhou stranu jsou zde vysoké požadavky na kvalifikaci uchazečů.

Naproti tomu například bankovnictví zažívá spíše krušné časy. Největší banky v ČR letos počty svých zaměstnanců spíše snižovaly.

Kvůli propouštění a vysokému počtu uchazečů neočekáváme, že by v tomto segmentu mohlo v příštím roce dojít k výraznějšímu nárůstu platů,“ podotkl Rejchrt.

Pokles ve stavebním průmyslu z posledních tří let stále pokračuje, což se také odráží v nízké poptávce po nových zaměstnancích. Daří se pouze ve stavebnictví, které se věnuje úsporám energie, a to v nové výstavbě i v rekonstrukcích. Roste rovněž poptávka po kvalifikovaných obchodnících, a to na všech úrovních.

Byli byste ochotni přestěhovat se za prací?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.