Místa radů totiž byla zrušena dohodou mezi bývalým ministrem Martinem Kocourkem a ministerstvem zahraničí. Napsal to v neděli server Týden.cz.

Kuba chce přijít s konceptem, který by umožňoval, aby ČR mohla v zahraničí uplatnit práci ekonomicky vzdělaných lidí, kteří vědí, co obchod potřebuje. Aby dokázali rychle dostávat obchodní informace pro české firmy a ty je mohly rychle využívat. Obchodní radové měli jako zástupci resortu průmyslu a obchodu na českých ambasádách za úkol pomáhat tuzemským podnikatelům s obchodováním v dané lokalitě. Letos v únoru se ale ministerstvo zahraničí rozhodlo vypovědět smlouvu a agendu obchodně-ekonomických úseků zajišťovat samo. Jako důvod uvádělo úspory, zefektivnění práce a odstranění “dvojího řízení”. Kritice totiž neušla praxe, kdy na ambasády, kromě lidí z Czechtrade, agentury, která po zrušení obchodních radů měla zajišťovat servis pro české exportéry, docházeli lidé z ministerstva průmyslu a obchodu a chtěli se samostatně věnovat jen byznysu. Nakonec však exministr průmyslu a obchodu Kocourek podepsal s ministerstvem zahraničí nový kontrakt, který detailněji popisuje pravomoci obou úřadů. Ministerstvo zahraničí se má podle dohody starat o velké zakázky a “otevírat českým firmám za hranicemi dveře”.

A s konkrétními kroky tuzemským podnikatelům pak pomáhí agentura CzechTrade. Týden.cz ale zjistil, že ani taková praxe se novému šéfovi resortu Kubovi nelíbí. Nechce se spoléhat na Czech Trade, ale mít své lidi přímo na ambasádách. Potenciální spory kvůli novému modelu podpory exportu však politici odmítají a tvrdí, že chtějí zabránit dalším ztrátám exportních příležitostí pro domácí firmy, které mohou mít vliv i na zaměstnanost firem.

-pda-