Téměř polovina dotázaných podniků s obratem do 25 milionů korun ročně uvedla, že vidí největší překážky pro svůj budoucí rozvoj v přílišné administrativní náročnosti.

Ruku v ruce s tím jde přehršel právních změn. Právě nutnost vyrovnávat se téměř neustále se změnami legislativního prostředí brzdí firmy v podnikání.

Možná i proto byly malé podniky v průzkumu tak opatrné, když odpovídaly na otázku, zda plánují investice do svého podnikání. Více než třetina řekla, že letos ne. Pětina malých firem a podnikatelů mluví o propouštění a 13 procent dotázaných připustilo pokles obratu.

Přestože už se objevují známky hospodářského oživení, ekonomické impulzy například z Německa k nám obvykle přichází se zpožděním několika měsíců. Na oživení se navíc podílí hlavně velké podniky. Mnohé malé, například strojírenské firmy se dostanou k výdělku až jako dodavatel různých komponentů pro velké hráče.

A svou roli stále hraje i negativní vliv administrativních a legislativních změn. Mnoho malých podnikatelů totiž kvůli nim uvažuje, zda svoji odbornost raději nevyužijí jako zaměstnanci v továrně, a nezbaví se tak starostí.

To naznačuje i rozdíl mezi obory, který ukázal průzkum Sberbank. Zatímco ve službách a v obchodu čeká příští rok zlepšení situace téměř polovina podnikatelů, ve strojírenství, v průmyslu a výrobě je to jen 30 procent. A stejná část naopak čeká zhoršení svého podnikání. 

Proč jsou podle vás malé firmy opatrné při plánování investic?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.