Poslední týden v dubnu ministerstvo průmyslu vypíše už zmiňované výzvy, v následujících třech měsících budou moct podniky odevzdat registrační žádosti a za další tři měsíce už můžou podat finální žádosti.

Koncem roku zasedne hodnoticí komise, která řekne, kolik konkrétních firem na peníze dosáhne. První čerpání by tak mohlo být už v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s vyhlášením prvních výzev z nového operačního programu poslední týden v dubnu. Celkově by mělo jít o 11 výzev. Je to velký rozsah prostředků, dohromady asi 120 miliard. Počítáme s tím, že první výzvy, které budou vyhlášeny v dubnu a další v průběhu tohoto roku, by se měly pohybovat v rozsahu přibližně čtvrtiny této částky,” říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný.

Firmy mohou získané peníze čerpat z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Většinu investic tak podniky použijí právě do inovací. Tuto oblast by mohly pokrýt evropské peníze až z 50 procent. Ale stejně tak se podpoří třeba i investice do rozšíření výrobních hal.

O dotace můžou žádat hlavně malé a střední podniky. Dotace můžou získat ale i větší firmy.

Budou to projekty zaměřené inovačně, na duševní vlastnictví, rozvoj center průmyslového výzkumu, vývoj, ale třeba i klastry a technologické platformy. Tam je vysoký předpoklad, že tyto projekty už budou moci v lednu, únoru a březnu příštího roku čerpat první prostředky,” dodává šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

 

Podáte si také žádost do Operační programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-