Společnost Filipa z Lázní Bělohrad dnes otevřela v Hořicích na Jičínsku výrobní a logistickou halu, v níž zaměstnala asi 75 lidí se zdravotním postižením. V plánech firmy, která se zabývá logistikou a montážemi hlavně pro automobilový průmysl, je další rozšíření továrny, uvedl majitel společnosti Leoš Vrbata. Filipa nyní v různých provozech v ČR zaměstnává přes 650 zdravotně postižených a dalších 400 pracovníků má v logistických službách. Patří k nejvýznamnějších zaměstnavatelům lidí se zdravotním postižením v ČR.

Nyní dokončenou první etapu Filipa Parku Hořice v hodnotě přibližně 140 milionů korun firma vybudovala v průmyslové zóně v sousedství textilky Mileta. Pozemky o rozloze 3,4 hektaru Filipa koupila od města v únoru 2021 za 7,8 milionu korun bez DPH. Šlo o poslední takový pozemek pro investory, který město mohlo ze svého majetku nabídnout.

“Letos jsme na trhu již 25 let. Za tu dobu jsme se stali ze společnosti s pěti zaměstnanci podnikem zaměstnávajícím více než 1000 lidí a nyní poprvé v naší historii otevíráme svoji vlastní výrobní a logistickou halu,” uvedl Vrbata. Firma ji podle něj postavila bez státních či evropských dotací.

Hala má výrobní plochu 3500 metrů čtverečních. Zdravotně postižení v ní ve třísměnném provozu dokončují a balí výrobky za závodu společnosti Freudenberg v Lázních Bělohrad, který produkuje úklidové pomůcky značky Vileda. Firmě Freudenberg Filipa v deset kilometrů vzdálených Hořicích poskytuje i skladové prostory a zajišťuje expedici. Většina pracovníků v hořickém provozu má zkrácené pracovní úvazky po čtyřhodinových směnách.

Na zaměstnávání zdravotně postižených firma dostává od státu příspěvek na mzdy, letos by to podle Vrbaty mělo být za celou firmu kolem 90 milionů korun. Naopak státu na daních a dalších odvodech společnost podle něj odvede ročně přes 200 milionů korun. Pracovníky pro nový závod Filipa nabrala v osmitisícových Hořicích a v jejich okolí.

V dalších plánech společnosti jsou dvě rozvojové etapy. Vyrůst by postupně mohly ještě dvě haly, každá s plochou si 4000 metrů čtverečních. “V dalších etapách budeme pokračovat podle vývoje zakázek. Druhá etapa by mohla být do dvou až tří let,” odhadl Vrbata. Po úplném dokončení by v zóně mohlo vzniknout ještě dalších nejméně 100 pracovních míst, takže celkem by Filipa Park mohl dávat práci zhruba 200 lidem.

Filipa vznikla v roce 1998. Zabývá se výrobou, montážemi, balením, kooperacemi a logistikou pro sektor automotiv a další odvětví. Pracuje například pro firmy Škoda Auto, Magna, Rehau Automotive. V ČR má provozovny na 21 místech, kromě Lázní Bělohrad a Hořic například v Mladé Boleslavi, Kosmonosech, Liberci, Plzni, Poděbradech. V roce 2022 skupina Filipa dosáhla obratu 1,2 miliardy korun, letos by měla výkon zopakovat.