Deník Lidové noviny zjistil, že výhrady neodstranilo ani jednání partnerů sociálního dialogu u ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).
„Zákon znevýhodňuje zaměstnavatele, zbavuje je pojistné ochrany, doplatí na něj nižším odškodněním i poškození. Novela zatím tyto problémy jen zhoršila,” citoval deník Lidové noviny Zdeňka Lišku, generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy. O připomínkách zaměstnavatelů i odborů se bude ještě v pondělí nebo v úterý jednat. Podle Lišky by ale bylo nyní nejlepší platnost zákona ještě o rok či dva odložit a vytvořit odbornou skupinu, která by hledala přijatelné řešení. Jenže takové řešení Drábek podle LN odmítá. Podle něj nový zákon převádí správu úrazového pojištění zaměstnanců z komerčních pojišťoven na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). A to nelze odkládat. Na vytvoření systému, nových pracovišť, na přijetí nových pracovníků a první rok provozu potřebuje ČSSZ 692 milionů korun, do roku 2014 má zavedení a provoz systému stát téměř miliardu.
Dosud platí firmy pojistné České pojišťovně a pojišťovně Kooperativa, které vláda správou úrazového pojištění pověřila. Z pojistného se platí odškodnění za úrazy a vše kolem zjištění míry poškození zdraví pracujících. Poškozenému pojišťovny doplácejí peníze do jeho průměrného čistého příjmu po celou dobu pracovní neschopnosti, při trvalé neschopnosti pracovat i desítky let až do důchodu.
Podle nového zákona mají firmy platit takzvané pojistné jako součást korporátní daně státu. Pracovní úrazy pak má ČSSZ odškodňovat formou sociálních dávek, které budou nižší než pojistné plnění.
„V dosavadním systému náhrady někdy převýšily i sto procent výdělku. Nově budou pracovní úrazy hrazeny systémově jako nemocenská. Náhrady budou nižší než dosud, ale vyšší než nemocenská,” citoval deník LN ministra Drábka.
Podle nového systému se mají náhrady do 35 procent míry poškození zdraví vyplácet jednorázově. Pokud například dělník na dráze měl pracovní úraz s dvacetiprocentním poškozením a trvale nemohl pracovat, mohl až do důchodu získat třeba pět milionů korun. Nově má dostat 160 tisíc korun.
Problémem pro zaměstnavatele může být podle mínění LN také to, že nový zákon zvyšuje rizika firem. Pokud totiž poškozený pracovník nebude spokojen s nízkým odškodněním úrazu, bude se s firmou soudit a ta podle odborníků většinou prohraje. Buď bude sama platit miliony na odškodném, nebo si pro tyto případy zaplatí další komerční pojištění. Nový zákon také hází všechny do jednoho pytle. Zatímco dosud se výše pojistného liší podle rizikovosti provozu firmy, nově budou všechny podniky platit 0,4 procenta vyměřovacího základu mezd. Za horníka tedy firma zaplatí stejně jako za bankovního úředníka.
-red-